PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sieć, pył i medialny szum - jak oczyścić powietrze?

Autor: Dariusz Ciepiela
31-10-2015 10:32
Sieć, pył i medialny szum - jak oczyścić powietrze?

W latach 2009-12 główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłem była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych

Fot. Shutterstock.com

Medialny i polityczny szum wokół niskiej emisji nie poprawił jakości powietrza w Polsce; wciąż daleko nam do unijnych norm. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji może być rozwój ciepłownictwa.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli poświęconego ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami. NIK przypomina informację Europejskiej Agencji Środowiska, według której aż sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu. Najgorzej z polskich miast wypada Kraków, w którym limity przekroczone były przez 150 dni w roku; dalsze miejsca zajmują Nowy Sącz oraz miasta aglomeracji górnośląskiej.
Izba zwraca uwagę, że największym problemem dla jakości powietrza w naszym kraju jest ponadnormatywne stężenie pyłu zawieszonego oraz benzo(a)pirenu. Pierwszy powoduje i pogłębia choroby płuc i układu krążenia, drugi jest związkiem silnie rakotwórczym. Tymczasem w skali kraju w latach 2010-13 przekroczono dopuszczalne poziomy pyłu w ponad 75 proc. wszystkich stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, a w przypadku benzo(a)pirenu w ok. 90 proc. stref.

W latach 2009-12 główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłem była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie odbywa się w nieefektywny sposób. Pozostałe przyczyny to zwykle zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe. Lokalnie mogą występować także inne tendencje. Na przykład w Warszawie zanieczyszczenia komunikacyjne stanowiły 63 proc. wszystkich zanieczyszczeń.

W kontrolowanym przez NIK okresie (2008 r. - pierwsze półrocze 2014 r.) nawet nie zbliżyliśmy się do unijnych norm jakości powietrza.

Smog wawelski

Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości powietrza znalazła się rozbudowa sieci ciepłowniczej i podłączenie do niej jak największej liczby budynków mieszkalnych. Takie działania są już od kilku lat realizowane m.in. w Krakowie. Tylko w 2014 r. podłączono do sieci cieplnej 53 krakowskie budynki, w których znajdowało się 688 pieców węglowych oraz 7 kotłowni węglowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP