PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sieci mogą przynieść oszczędności przedsiębiorstwom

Autor: Jarosław Maślanek
03-11-2009 00:00 |  aktualizacja: 03-11-2009 09:06
Sieci mogą przynieść oszczędności przedsiębiorstwom
<b>Grzegorz Kozłowski<br>
Exatel
<br><br>
 Dostawca od wszystkiego<br><br></b>

 Usługa VPN jest wdrażana kompleksowo przez dostawcę zgodnie  z projektem opracowanym na etapie ofertowania. Klient aktywnie  współuczestniczy na etapie opracowywania projektu tak, aby zostały w nim  zaadresowane wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe wymagania. Po  wykonaniu projektu zaangażowanie klienta jest minimalne, a za wdrożenie  usługi całkowicie odpowiada dostawca. W ramach wdrożenia dostawca dokonuje zakupu, konfiguruje  i instaluje urządzenia klienckie (routery CE). Jednocześnie wydziela zasoby dla klienta we własnej sieci  transmisji danych. Po jego stronie leży również zestawienie łączy dostępowych do wszystkich lokalizacji  klienta oraz załatwienie niezbędnych formalności (np. pozwoleń związanych z instalację radiolinii).  Klient jedynie musi zadbać o właściwe przygotowanie pomieszczeń do instalacji, zgodnie z ustaleniami  z dostawcą. 
<b>Piotr Pawłowski<br>
GTS Energis<br><br>

Szkielet nie wystarczy</b>
<br><br>
 Główną przeszkodą technologiczną dla firm, które chciałyby oferować  sieci WAN, jest brak własnej infrastruktury. Niewiele przedsiębiorstw  w Polsce posiadało wystarczające środki finansowe na inwestycje i budowę  własnej, rozległej światłowodowej sieci szkieletowej, która jest podstawą  do świadczenia tego typu usług. Mając sieć światłowodową, pozostaje zakup  urządzeń aktywnych, których koszt sięga dziesiątek milionów dolarów. Na koniec czeka jeszcze problem  wszystkich polskich operatorów alternatywnych - tzw. ostatnia mila, czyli odcinek pomiędzy szkieletem  sieci światłowodowej a lokalizacją klienta. W związku ze słabą dostępnością infrastruktury kablowej,  często połączenia te są realizowane w technologii radiowej.
<b>Grzegorz Dobrowolski<br>
Cisco<br><br>

We własnej sieci</b>
<br><br>
Najczęściej spotykanym modelem jest budowa własnej, prywatnej sieci rozległej w oparciu o usługę wirtualnej sieci prywatnej oferowaną przez operatorów telekomunikacyjnych, nazywaną najczęściej MPLS VPN lub IP VPN. Oznacza to, że operator na bazie swojej infrastruktury telekomunikacyjnej definiuje wirtualną sieć połączeń pomiędzy wskazanymi przez przedsiębiorstwo lokalizacjami, gwarantując w umowie świadczonej usługi (tzw. SLA - service level agreement) określony poziom bezpieczeństwa transmisji oraz określone parametry przepustowości połączeń, jakości transmisji, opóźnień itp. MPLS VPN jest z tej perspektywy bardzo wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa, ponieważ bardzo dokładnie można ustalić parametry SLA, jest doskonale przygotowana do wprowadzenia innych usług komunikacyjnych, jak telefonia, wideo, telewizja przemysłowa itp.

Rozległe sieci transmisji danych wdrażane są przez przedsiębiorstwa wielooddziałowe, szukające oszczędności i optymalizacji funkcjonowania scentralizowanych systemów biznesowych.

Na inwestycje w rozległe sieci transmisji danych decydują się przede wszystkim duże firmy, o rozproszonej geograficznie strukturze lokalizacji.
− To one głównie dokonują zakupu usługi VPN MPLS, która umożliwia połączenie oddalonych od siebie sieci lokalnych w jedną sieć korporacyjną, gwarantując sprawną, szybką i bezpieczną komunikację pomiędzy wszystkimi oddziałami - wyjaśnia Grzegorz Kozłowski, kierownik działu pozycjonowania, planowania sprzedaży i monitoringu rynku w firmie Exatel. -Dotyczy to zarówno podmiotów z sektora finansowego, energetycznego, administracji publicznej czy przemysłu.

Tak wiele w jednym

Przedsiębiorstwa decydują się na tego typu rozwiązania, by zapewnić optymalne działanie i niezawodny dostęp do wykorzystywanych przez firmę scentralizowanych systemów biznesowych, np. CRM, SAP, systemów billingowych czy telemetrii.

- Ważną przesłanką inwestycji w sieć rozległą jest wykorzystywanie przez firmę kilku aplikacji, różniących się wymaganiami w zakresie parametrów transmisji - mówi Kozłowski. - Wdrożenie sieci VPN, opartej o technologię MPLS, rozwiązuje ten problem, ponieważ umożliwia przesył różnych rodzajów ruchu na jednym łączu.

Sieć VPN stanowi jednocześnie bazę do wdrożenia innych usług, zwłaszcza realizacji połączeń głosowych i dostępu do internetu. Jak wskazuje przedstawiciel Exatel, to właśnie możliwość wykorzystania pakietu usług stanowi argument przemawiający za wdrożeniem tego typu rozwiązania, ponieważ zapewnia wymierne oszczędności, choćby z tytułu obniżenia kosztów połączeń telefonicznych (połączenia wewnątrz VPN są bezpłatne) oraz konieczności zabezpieczenia sieci tylko w jednym punkcie styku ruchu internetowego.

Piotr Pawłowski, dyrektor sprzedaży GTS Energis, zauważa, że w związku ze stosunkowo dużym kosztem tzw. ostatniej mili, szczególnie dla firm i zakładów produkcyjnych zlokalizowanych poza głównymi aglomeracjami, na połączenie szerokopasmowym WAN-em decydują się głównie duże firmy.

Głównym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o inwestycji w sieci rozległe jest opłacalność. Zdaniem Piotra Wieczorkiewicza, wiceprezesa zarządu Crowley Data Poland, oszczędności generowane są np. w wyniku zmiany droższej i starszej technologii Frame Relay na IP VPN.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP