Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sieci przesyłowe - inwestycje wysokiego ryzyka

Autor: Tomasz Elżbieciak
14-12-2014 09:13
Sieci przesyłowe - inwestycje wysokiego ryzyka

Rozbudowa systemu sieci przesyłowych jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Pod względem formalnoprawnym są to jednak często jedne z najtrudniejszych inwestycji dla wykonawców.

Skala inwestycji w linie przesyłowe oraz gazociągi jest imponująca. Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują zadania, które do 2019 r. mają pochłonąć 7-8 mld zł, a do 2025 r. nawet 23 mld zł. Natomiast Gaz-System w ciągu ostatnich pięciu lat wydał 4,5 mld zł i spodziewa się, że w ciągu kolejnych czterech lat zrealizuje projekty o wartości ok. 7 mld zł.
Te ogromne liczby działają na wyobraźnię nie tylko środowisk branżowych. To także czas swoistego odrodzenia dla wykonawców linii przesyłowych oraz gazociągów, którzy mogą odbudowywać swój potencjał po wielu latach inwestycyjnej stagnacji.

Oplatamy Polskę

PSE przewidują, że tylko do 2019 r. zostanie wybudowanych 2500 km torów prądowych o napięciu 400 kV i ok. 100 km torów prądowych o napięciu 220 kV. W tym okresie zostanie zmodernizouje się również ponad 120 km istniejących torów prądowych o napięciu 400 kV oraz około 1000 km torów prądowych o napięciu 220 kV.

PSE wyjaśniają, że zwiększenie liczby stacji elektroenergetycznych i linii przesyłowych oraz budowa nowych i poprawa stanu istniejących połączeń transgranicznych to warunek wzrostu gwarancji dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Z kolei Gaz-System w latach 2009--2014 wdrożył plan budowy ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych, co stanowi ok. 10 proc. całej eksploatowanej obecnie infrastruktury gazowej. Do 2023 r. spółka zamierza wybudować w sumie ok. 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

Jak podkreśla operator, inwestycje umożliwią integrację krajowego systemu przesyłowego z systemami krajów ościennych. W szczególności dotyczy to połączeń tworzących Korytarz Północ-Południe. Wraz z rozbudową terminalu LNG oraz krajową siecią przesyłową pozwolą też utworzyć wspólny regionalny rynek gazu oraz w pełni zintegrują infrastrukturę w tej części Europy.

Rozwijanie sieci przesyłowych, jak każdy projekt infrastrukturalny, ma również swoje konsekwencje społeczne. Gaz-System wyliczył, że gazociągi budowane w ramach dobiegającego końca programu przebiegają przez niemal 15 tys. działek.

W przypadku linii energetycznych szacuje się, że na 1 km linii przypada od 20 do 100 działek w zależności od stopnia zurbanizowania danego obszaru. W przypadku jednej z inwestycji PSE linia o długości ok. 80 km przebiega przez około 3 tys. działek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP