PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Siedmiuset mocnych

Autor: Tomasz Starzyk
26-09-2013 12:56 |  aktualizacja: 22-10-2013 09:35

Działające w Polsce firmy przemysłowe zdały egzamin ze zdolności adaptacyjnych w trudnym czasie dla światowej gospodarki. Te największe i najcenniejsze postawiły nie na utrzymanie status quo, lecz na zwiększenie udziału w rynku.

Rok 2012 i połowa 2013 z całą pewnością nie należały do nudnych. Polska gospodarka hamowała.

Jednak pomimo mało optymistycznych prognoz na 2013 rok, nic nie zapowiada, aby w nadchodzących miesiącach popadła ona w recesję. Potwierdzają to kolejne dane makroekonomiczne zwiastujące - bardzo ostrożnie - ożywienie.

W ostatnich dwunastu miesiącach sporo działo się także na świecie. Upadły firmy, które wydawały się niemal niezatapialne, nad strefą euro unosiło się widmo recesji, zmieniały się rządy, giełdy pikowały, a później odrabiały straty.

Kondycja przemysłu

W gąszczu dynamicznie następujących po sobie wydarzeń, założone strategie próbują realizować globalne, jak również i te regionalne podmioty działające w szeroko pojętym sektorze przemysłowym.

Dane finansowe zebrane na potrzeby rankingu jasno pokazują, że polskie firmy przemysłowe zdały egzamin ze zdolności adaptacyjnych w trudnym czasie dla światowej gospodarki.

Te największe i najcenniejsze nie ograniczały się do utrzymania status quo - za swój strategiczny cel wybrały rozwój i zwiększenie udziału w rynku.

Stwierdzenie to znajduje swoje potwierdzenie nie tylko w danych makroekonomicznych dla naszego kraju, lecz przede wszystkim w tegorocznym rankingu "700 firm przemysłowych w Polsce". Zestawione podmioty tylko na przełomie dwóch ostatnich lat obrachunkowych w średnim ujęciu zwiększyły swój przychód o 8,5 proc. Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że te samy firmy wykazały się jednocześnie 29,1 proc. spadkiem zysku.

Wydaje się, że polscy przedsiębiorcy wyciągnęli lekcję z ostatniego kryzysu gospodarczego, rozumiejąc, że kontakt z klientem trzeba utrzymywać zawsze, zwłaszcza w kryzysie. W odróżnieniu od lat ubiegłych nie cięto ślepo kosztów, ale je racjonalizowano. Nie rezygnując przy tym z powiększenia wydatków wszędzie tam, gdzie miało to biznesowy sens - szczególnie w marketingu i reklamie.

Taka polityka zdała egzamin. Jak pokazują badania wywiadowni gospodarczej Bisnode D&B Polska z końca czerwca 2013 r., ponad 70 proc. firm z zatrudnieniem powyżej 250 pracowników znajduje się w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. Stało się to możliwe dzięki silnemu popytowi wewnętrznemu oraz rosnącemu eksportowi.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
<b>Tomasz Starzyk<br />
Ekspert Bisnode D&B Polska </b><br /><br />

Dane 700 firm przemysłowych ujętych w rankingu pokazują, że Polska ma spory potencjał. Nasza obecność w Unii postrzegana jest jako element ograniczający ryzyko polityczne, społeczne i gospodarcze. Pomimo niesprzyjającej sytuacji na światowych rynkach, Polska wciąż znajduje się w czołówce państw Europy pod względem wzrostu PKB. <br /><br />
 
Polska postrzegana jest jako kraj atrakcyjny dla inwestorów. Specjalne Strefy Ekonomiczne skutecznie zachęciły światowe koncerny do prowadzenia działalności w naszym kraju. Przekonany jestem, że nasze rodzime spółki przemysłowe niezależnie od wszystkiego będą w kolejnych latach umacniały swoją pozycję nie tylko w regionie, lecz przede wszystkim wśród państw Europy.
 SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP