PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Siła monopolu w energetyce

Autor: Dariusz Ciepiela
04-09-2006 00:00
Siła monopolu w energetyce

Czy marzenia monopolistów powinny być wyznacznikiem dla Ministerstwa Gospodarki w kształtowaniu i promowaniu konkurencji na liberalizującym się rynku energii elektrycznej w Polsce ? zastanawia się Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią.

Ostatnio zaczęły obowiązywać rozwiązania, które mają ułatwiać odbiorcom korzystanie z wolnego rynku energii. Które z nich są najważniejsze?
- 1 czerwca 2006 r. weszła w życie Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP). Zatwierdził ją, w części dotyczącej bilansowania systemu i zarządzania ograniczeniami systemowymi, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wśród wielu rozwiązań weszła wtedy w życie m.in. długo oczekiwana przez odbiorców, a także spółki obrotu zmiana dokładności zgłoszeń umów z 1 MWh do 1 kWh. Wcześniej, mimo licznych prób, nie udało się w większości przypadków na lokalnych rynkach spółek dystrybucyjnych wprowadzić tej zmiany. Oczywiście dokładność taka na rynku systemowym budzi wiele kontrowersji i nie jest moim zdaniem do końca uzasadniona, jednak jedynie wprowadzenie jej na tym poziomie wymusiło na spółkach dystrybucyjnych umożliwienie zgłaszania grafików odbiorców z dokładnością do 1 kWh w spółkach dystrybucyjnych. Drugą zmianą, jeszcze bardziej przełomową i oczekiwaną ze strony uczestników rynku energii elektrycznej w Polsce, było umożliwienie tzw. bilansowania grupowego, m.in. poprzez tworzenie podmiotów odpowiedzialnych za bilansowanie, którzy mogliby agregować zakup energii przez kilku odbiorców znajdujących się na obszarach różnych spółek dystrybucyjnych.

Jednak spółki dystrybucyjne bronią się przed tymi zmianami...

- Tak, do początku sierpnia 2006 r. nie zostały jednak zatwierdzone przez prezesa URE instrukcje ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnych. Dystrybutorzy stosowali liczne zabiegi, począwszy od zaproponowania, podczas konsultacji projektów IRiESD, zapisów umożliwiających dalsze blokowanie rynku odbiorców TPA. Dochodziło nawet do zgłaszania uwag przedstawicieli spółek dystrybucyjnych do IRiESD innych spółek dystrybucyjnych, które zdecydowały się na bardziej rynkowe rozwiązania i do zaskarżenia decyzji zatwierdzającej przez Prezesa URE części IRiESP. Te działania nie pozwoliły do początku sierpnia br. Zakończyć procesu uzgodnień i zatwierdzenia instrukcji dystrybutorów, co stanowiłoby kolejny krok we wprowadzaniu konkurencji na rynku energii elektrycznej w Polsce. Według niepotwierdzonych informacji pierwsze instrukcje dystrybutorów mogą zostać zatwierdzone do 1 września br. O zgrozo, ze sprawozdania z działalności prezesa URE wynika, że liczba odbiorców praktycznie korzystających bezpośrednio z TPA w 2005 roku wyniosła jedynie 35 i w porównaniu z 2004 rokiem zmalała o ponad 20 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP