PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skąd czerpać środki na innowacyjność?

Autor: Piotr Stefaniak
11-07-2011 00:00
Skąd czerpać środki na innowacyjność?
Strategia dla Polski Bogdan Marcinkiewicz europoseł (MEP , EPP ) 

- Badania naukowe i innowacje potraktowano w strategii "Europa 2020" jako główny element inteligentnego, trwałego i solidarnego wzrostu gospodarczego państw członkowskich.

Jeżeli Europa ma stawić czoła dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, musi w zdecydowany sposób zmienić metody edukacji, przekształcić miejsca pracy, wspierać innowacje, promować gospodarkę przyjazną środowisku naturalnemu.

14 marca rozpoczęliśmy w UE debatę nad 8 Programem Ramowym, który będzie głównym instrumentem finansowania badań w nowej perspektywie finansowej 2014-20. Polska musi poprawić swoją pozycję w tym wyścigu. Znoszenie barier administracyjnych oraz tworzenie odpowiednich norm prawnych, ma pomóc w przezwyciężaniu trudności, które stoją na drodze praktycznego wdrażania badań, teorii i wiedzy w Polsce. Udział wydatków na B+R w wybranych krajach (% PKB)

Kraje Unii Europejskiej, chcąc utrzymać się w stawce gospodarczych liderów świata, muszą znacząco poprawić swą innowacyjność. Przepisem na sukces miała być Strategia Lizbońska. Tyle, że jej nie zrealizowano, a Stany Zjednoczone jak uciekały, tak dalej uciekają Europie ze swymi patentami i wdrożeniami. Czy Strategia 2020 zmieni tę tendencję?

Z opublikowanych z początkiem roku badań zleconych przez Komisję Europejską wynika, że w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, państwa UE-27 mogą się pochwalić większymi wydatkami sektora publicznego na badania naukowe i rozwój (B+R), a także dużym eksportem usług opartych na wiedzy. Zdaniem KE, to jednak mimo wszystko jeszcze efekt realizacji Strategii Lizbońskiej.
A konkretnie, prowadzonej od 2005 roku unijnej polityki rozwijania systemów badawczo-naukowych. Z badań wynika też, że maleje dystans dzielący Unię Europejską i Stany Zjednoczone oraz Japonię pod względem liczby osób z wyższym wykształceniem.

Nie ma problemu? Ależ jest! Powyższe analizy wykazują bowiem równocześnie niedostatki współpracy sektora publicznego i prywatnego oraz to, że przedsiębiorstwa zbyt mało wydają na działalność badawczo-rozwojową. Jak podkreśla firma doradcza Deloitte, właśnie w kategorii "aktywność przedsiębiorstw" występuje największa dysproporcja pomiędzy Unią a jej rywalami.

A z wcześniejszych badań Eurochambres, opartych na danych z roku 2008, czyli jeszcze sprzed kryzysu, wynikało, że gospodarki krajów UE-27 dzieli od Stanów Zjednoczonych około dwudziestoczteroletni dystans, który powiększa się co roku o dwa lata. Najgorzej przedstawiała się sytuacja w przypadku inwestycji w badania i rozwój - obecny, europejski poziom Amerykanie osiągnęli już 30 lat temu.

Mały duży budżet

W połowie lutego tego roku, Komisja Europejska uruchomiła konsultacje w sprawie zreformowania unijnego systemu finansowania badań i innowacji.

- Naszym celem jest jak najlepsze wykorzystanie każdego euro - powiedziała komisarz Máire Geoghegan-Quinn. Największym unijnym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych w latach 2007-13 pozostaje 7 Program Ramowy.

Jego budżet to prawie 54 mld euro. O 63 proc. więcej od tego, co przeznaczono na realizację 6PR. Komisja Europejska uważa, że poprzez 7PR zrealizuje strategiczne cele, które Rada Europejska wyznaczyła w Lizbonie, w marcu 2000 r. Chodzi o przekształcenie UE w opartą na wiedzy, najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę świata, zdolną zapewnić trwały wzrost gospodarczy, stworzyć liczniejsze i lepsze miejsca pracy oraz zagwarantować większą spójność społeczną.

Komisja podkreśla też, że niezbędny do osiągnięcia tego celu jest tak zwany trójkąt wiedzy, który tworzą edukacja, badania i innowacje.

Kwota 54 mld euro wydaje się być zawrotna. Robi jednak mniejsze wrażenie, gdy się zważy, że to mniej niż 8 mld euro rocznie, a do tego dużą część przejedzą programy związane z kwestiami czysto teoretycznymi, branżowe projekty badawcze i instalacje pilotowe.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 344 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP