Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skazani na import

Autor: Renata Dudała
10-10-2005 00:00
Skazani na import
Zdaniem <b>Andrzeja Ciepieli</b>, dyrektora Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, nie zużywamy mniej stali. Prawdą jest natomiast, że nie dysponujemy nowoczesnymi technologiami służącymi do produkcji wysokiej jakości wyrobów stalowych. &#8211; To prawda, że w krajowej ofercie nie mamy blachy taśmowej dla motoryzacji, jako produktu w pełni konkurencyjnego cenowo i jakościowo, stąd konieczność uzupełniania dostaw importem &#8211; zgadza się <b>Romuald Talarek</b>, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. <b>Roman Czyżykowski</b>, dyrektor handlowy ThyssenKrupp Energostal SA, nie zgadza się ze stwierdzeniem, że krajowi producenci nie są w stanie wytworzyć wysokiej jakości dóbr. To nie kwestia braku technologii, ale niedostępności towaru. W jego opinii najważniejszym problemem polskiego rynku jest niemożność zakupu odpowiedniej ilości towaru np. blach.

Od połowy 2004 roku obserwuje się wzrost importu wyrobów stalowych na rynek polski. Powodem jest zwiększenie kontyngentów na import w 2005 roku z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu oraz nadprodukcja stali w krajach Europy Środkowowschodniej. Ponadto nastąpił spadek importu na rynku chińskim o 25 proc.

Wymienione wyżej czynniki wywołały dużą podaż towaru na rynku wyrobów stalowych w Polsce i w Europie. W pierwszej połowie 2005 roku, w porównaniu do pierwszego półrocza 2004 r. import wzrósł o 9 proc., zważywszy że o 25 proc. spadła produkcja stali. Mniejszy był także eksport (o 30 proc.).
Mimo 13-procentowego spadku zużycia stali, nie wypadamy jednak najgorzej na tle krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zużycie stali. Warto bowiem podkreślić, że nikt nie bilansuje stali zawartej w sprowadzanych do Polski samochodach, sprzęcie AGD i wyrobach gotowych.


Lepsze, bo zagraniczne?


Zdaniem Andrzeja Ciepieli, dyrektora Polskiej Unii Dystrybutorów Stali nie zużywamy zatem mniej stali. Prawdą jest natomiast, że nie dysponujemy nowoczesnymi technologiami służącymi do produkcji wysokiej jakości wyrobów stalowych. Brakuje blach na potrzeby przemysłu AGD czy motoryzacji. I w tym przypadku import jest uzasadniony.

– To prawda, że w krajowej ofercie nie mamy blachy taśmowej dla motoryzacji, jako produktu w pełni konkurencyjnego cenowo i jakościowo, stąd konieczność uzupełniania dostaw importem – zgadza się Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. – Dopóki w hutach nie zostaną zrealizowane nowe inwestycje – myślę tu o nowej walcowni blach w krakowskim oddziale Mittal Steel – dopóty będziemy skazani na import, któremu dodatkowo dzisiaj sprzyja twarda złotówka.

Zdaniem Talarka, za pozytywny dla konsumentów należy uznać fakt, że ostatnio na naszym rynku pojawił się nowy inwestor – Arcelor, którego nowoczesne produkty powinny zaspokoić doraźne potrzeby krajowych odbiorców.

– Gwoli sprawiedliwości, muszę jednak podkreślić, że w krajowej ofercie wyrobów płaskich mamy także w pełni konkurencyjne produkty oferowane np. dla przemysłu elektrotechnicznego czy do produkcji kształtowników zimnogiętych zamkniętych, rur ze szwem itp. – dodaje R.Talarek.

W lipcu tego roku Zarząd Mittal Steel Poland zdecydował, że zamiast modernizacji starej walcowni w krakowskim oddziale spółki zostanie wybudowana nowa o zdolności produkcyjnej 2,4 mln ton w skali roku. To przedsięwzięcie zapewni podaż wysokiej jakości blach z własnej produkcji, również w aspekcie wymagań przemysłu AGD i motoryzacji. Ale ten rynek jest już mocno podzielony i wejście polskich firm z ofertą wsadową na karoserie nie będzie łatwe.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP