PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sławków: zadyszka przy ruskim torze

Autor: Tadeusz Gańczarczyk
30-12-2008 00:00 |  aktualizacja: 09-01-2009 10:08
Sławków: zadyszka przy ruskim torze
Sławkowskie terminale z szerokim torem  <B>ZBIGNIEW TRACICHLEB</b><br>
PREZES PKP LHS<br>
Najpierw wycena<br>
Trwają zaawansowane prace przy realizacji wspólnego przedsięwzięcia kapitałowego, czyli utworzenia nowej spółki przez PKP Linię Hutniczą Szerokotorową i Centralę Zaopatrzenia Hutnictwa. Powołane dwustronne zespoły robocze uzgadniają szczegółowe warunki współpracy w zakresie majątkowym i organizacyjnym. Ogromny zakres prac związanych głównie z wyceną majątku powoduje przesunięcie powołania nowej spółki na I półrocze 2009 r.
<B>PAWEŁ PODSIADŁO<br></b>
PREZES CZH<br>
Zapraszamy każdego<br>
MCL to ogromny projekt, który jest skokiem w przyszłość. Teraz trzeba pokazać światu, czym dysponujemy, zaprosić do Sławkowa potencjalnych partnerów. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że do Euroterminalu może wjechać każdy kontrahent - ta reguła obowiązuje nas jako benefi cjenta europejskiego.
<br>
Te środki, które włożymy dzisiaj, pozwolą stworzyć taką infrastrukturę, która w pełni zabezpieczy funkcjonowanie tego podmiotu. Kolejne środki na inwestycje spółka powinna sama wypracować.

Nowoczesny terminal, żeby się rozwijać, musi zarabiać na każdym ładunku, niezależnie od tego, jaki przewoźnik kolejowy czy drogowy chce go obsłużyć.

Sławków, miasteczko położone na wschodnim obrzeżu aglomeracji śląskiej, słynie od lat z posiadania w swych granicach najdalej wysuniętego na zachód końca tzw.
szerokiego toru (tj. o rozstawie szyn stosowanym w krajach byłego ZSRR - aż po Władywostok). Budowa w Sławkowie tzw. suchego portu dla całej Europy przedstawiana jest w mediach jako nasze potencjalne "wrota do Azji", jako wciąż niewykorzystana szansa. Wokół sprawy narosło wiele mitów, które weryfikuje dopiero osobista wizyta na końcu "ruskiego toru". Ba, ale którym końcu...

W Sławkowie są cztery terminale, należące do czterech podmiotów gospodarczych i każdy ma końcówkę szerokiego toru (patrz mapka na str. 98). W tym miejscu krzyżują się także kolejowe korytarze transportowe północ-południe i wschódzachód.

"Wrota do Azji" oddalone są o kilka kilometrów od Wschodniej Obwodnicy GOP (trasa S-1) i drogi krajowej nr 94 Opole-Kraków. W niewielkiej odległości od Sławkowa są dwa duże porty lotnicze: Pyrzowice i Balice. Lokalizacja wręcz wymarzona dla wielkiego biznesu. Ostatnie lata dowiodły jednak, że nawet mając same atuty w ręce, można przegrywać partię. Czy w Sławkowie nastąpi przełom? - Aby Sławków był naprawdę istotnym punktem na mapie Europy, muszą być spełnione dwa warunki: musi być nowoczesny obiekt i muszą być klienci, którzy zechcą z niego korzystać - mówi Paweł Podsiadło, prezes Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, właściciela i administratora Euroterminalu w Sławkowie. - Naszym zadaniem jest stworzenie warunków do funkcjonowania terminalu i chcemy to wykonać do końca tego roku. To ogromny proces inwestycyjny kosztujący ponad 80 mln zł.

Gdy w latach siedemdziesiątych Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice przeżywał rozkwit, dla PKP pojawił się problem przewozowy. Zdecydowano się na budowę nowej linii wraz z całym zapleczem infrastrukturalnym i stacją graniczną z Hrubieszowa aż do Centralnego Składowiska Rud w Sławkowie. Z gospodarczego punktu widzenia inwestycja ta była jedną z najważniejszych budów lat 70., umożliwiała bowiem transport, bez przeładunku na granicy, siarki, rud żelaza i węgla.

- Infrastruktura, która była w Sławkowie, służyła wyłącznie do obsługi przeładunku rudy z Rosji i Ukrainy - przypomina Janusz Nogowczyk, wiceprezes CZH. - Była kompletnie niedostosowana do współczesnych potrzeb, a już szczególnie do funkcji centrum logistycznego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP