Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Słuszny wybór: energetyka

Autor:
16-02-2001 00:00

Obecnie Elektrim-Volt należy do ważnych podmiotów rynku energii elektrycznej w Polsce – twierdzi Włodzimierz Tyszko, prezes Elektrim-Volt SA.

– Panie Prezesie, ostatnio Elektrim-Volt koncentruje działalność na obrocie energią elektryczną. Czy można prosić o zaprezentowanie historii Spółki ?
– Elektrim-Volt SA powstał w styczniu 1997 r., na bazie Biura branżowego Elektrim, założonego w 1945 r. Spółka rozpoczęła działalność handlową 1 stycznia 1998 r. Spółka kontynuowała działalność Biura – import i eksport aparatury niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Elektrim-Volt administrując zależnymi od Elektrimu SA spółkami: Elester, Apena, Emit, El-Centrum i Elektrim-Wilkasy, tworzył wraz z nimi Grupę Elektrim-Volt. W tym okresie przedmiotem działalności Elektrim-Volt oprócz tradycyjnego eksportu aparatury rozdzielczej i transformatorów był eksport energii elektrycznej do Austrii, w ramach długoterminowego – do 2010 r. – kontraktu o łącznej wartości 450 mln USD. Ponadto Spółka budowała stacje bazowe dla telefonii komórkowej ERA GSM oraz wykonywała prace elektroinstalacyjne w budownictwie. Sprzedawaliśmy na rynek krajowy transformatory mocy i rozdzielcze produkcji Emit.
– Krok po kroku, odchodziliście od eksportu, na rzecz działalności krajowej...
– Rozpoczęliśmy ten proces już w 1999 r. Złożyło się na to kilka przyczyn. Po pierwsze, została ograniczona oferta eksportowa: zagraniczne koncerny przejmowały kluczowe zakłady produkcyjne branży elektrotechnicznej, jak np. ZWAR i ELTA, które wcześniej były naszym zapleczem produkcyjnym. Po drugie, Elektrim SA podjął słuszną decyzję o sprzedaży spółek produkcyjnych z Grupy Elektrim-Volt, tj. Elesteru, Apeny i Emitu. Spółka nadal realizowała kontrakty na budowę stacji bazowych dla ERA GSM, poszerzone o usługi serwisowe. Utrzymaliśmy sprzedaż transformatorów Emit dla odbiorców w Polsce. Jednak na pierwsze miejsce wysunęła się energetyka.

– Od czego w energetyce Elektrim-Volt zaczynał i czym zajmuje się teraz?
– W maju 1999 r. Elektrim-Volt otrzymał licencję na obrót energią elektryczną w kraju, a w lutym 2000 r. – zatwierdzoną przez prezesa URE taryfę, co umożliwiło Spółce rozpoczęcie obrotu energią. Jako pierwsza w kraju firma złamaliśmy monopol PSE i rozpoczęliśmy sprzedaż energii z Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin (spółka z grupy kapitałowej Elektrim SA, z udziałem Elektrimu 38,46% – uwaga WT). W 2000 r. Elektrim-Volt zawarł kontrakty na sprzedaż energii z dostawami w 2000 r. do Energetycznego Konsorcjum Zachodniego i kilku innych zakładów energetycznych oraz – z dostawami w roku 2001 do Energetycznego Konsorcjum Północnego, obejmującego 10 spółek dystrybucyjnych i innych zakładów energetycznych. Wartość naszych kontraktów to blisko 1 mld zł.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP