Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spalanie śmieci i kontrowersje

Autor: Bartosz Dyląg
01-08-2015 08:51
Spalanie śmieci i kontrowersje
fot. Paweł Pawłowski / Żelazna Studio

Do końca 2016 r. powstanie w kraju sześć spalarni. Czy nie będą szkodzić naszemu zdrowiu? Czy nie spowodują wzrostu opłat za wywóz? Czy będą miały co spalać?

W 2016 roku w Polsce ma pracować sześć spalarni - w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Ich łączna moc ma sięgnąć miliona ton odpadów rocznie.
Instalacje termicznego przetwarzania odpadów budujemy głównie z uwagi na realizację przepisów unijnych. Od 2016 roku zgodnie z prawem nie będzie można już składować odpadów na składowiskach komunalnych, trzeba będzie je zagospodarować.

Dzięki inwestycjom w spalarnie Polska ma opuścić niechlubne miejsce na końcu listy członków UE pod względem ilości spalanych śmieci. W Polsce zagospodarowuje się w ten sposób zaledwie 1 proc. odpadów, w Niemczech niemal 54 procent.

Odbiory, rozruchy, poślizgi

Na placu budowy w Bydgoszczy postępy trwają od września 2013 r., zakończenie planowane jest w grudniu 2015 r. Rocznie ma unieszkodliwiać ok. 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i 15 okolicznych gmin. Trwają przygotowania do jesiennych rozruchów.

- Jesteśmy zadowoleni z tempa prac. Realizacja zadań przebiega zgodnie z harmonogramem - wykonano już ok. 90 proc. planu. Jesienią rozpoczną się pierwsze rozruchy, w związku z czym wszystkie nasze działania mają na celu jak najszybsze zakończenie budowy - wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura, która realizuje bydgoski projekt.

Inwestycja w konińską spalarnię śmieci rozpoczęła się w listopadzie 2013 r. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie podał, że zaawansowanie prac budowlanych przy budowie konińskiej spalarni wynosi 87 proc., a prac montażowych - 85 proc.

Zakończenie zaplanowano na grudzień 2015 r. Koniński zakład rocznie będzie spalał około 100 tysięcy ton odpadów, a jego instalacja ma moc 18 MW termicznych i blisko 5 MW elektrycznych.

Wartość całego projektu to 310 mln zł (netto), w tym 154 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Spójności, 145 mln zł przypada na pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 11 mln zł to środki własne miasta.

Niemal gotowa jest także instalacja w Krakowie - próba w sierpniu, pełny rozruch w listopadzie br. Warta około 790 mln zł inwestycja pozwoli przekształcać termicznie ok. 220 tys. ton śmieci z Krakowa w ciągu roku. 370 mln zł to udział środków unijnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP