PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spalanie w odwrocie. Potrzebny pomysł na węgiel

Autor: Nowy Przemysł (Dariusz Ciepiela)
23-12-2015 09:11 |  aktualizacja: 15-01-2016 15:43
Spalanie w odwrocie. Potrzebny pomysł na węgiel

Centrum Czystych Technologii Węglowych w Katowicach.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
Prof. Konrad Świrski, prezes spółki Transition Technologies <br />
<br />
- Polska będzie przeżywać trudne chwile związane z realizacją unijnej polityki klimatycznej, która pośrednio zobowiązuje nasz kraj do budowy nowych bloków energetycznych oraz zmiany miksu energetycznego, bez uzależniania się przy tym od importu gazu i przy rozwijaniu OZE. Marek Ściążko, Akademia Górniczo-Hutnicza <br />
<br />
- Strategie inwestycyjne grup energetycznych prognozują obniżenie generacji z węgla o 8-10 proc. do roku 2020. Wraz ze zmniejszeniem udziału węgla w generacji rosnąć będzie znaczenie innych źródeł - gazowych i odnawialnych. - Wyzwania i ogromne problemy polityki klimatycznej, którym musi sprostać energetyka oparta na węglu, przeniosą się na cały system energetyczny - ostrzega Herbert Leopold Gabryś, były wiceminister przemysłu i handlu.

Zużycie węgla w Polsce będzie stopniowo się zmniejszać. Jeżeli ma on utrzymać swoje znaczenie w polskiej gospodarce, musi być wykorzystywany inaczej niż do prostego spalania w elektrowniach.

W strukturze Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2014 r. elektrownie i elektrociepłownie na węgiel kamienny stanowiły 50,9 proc. mocy zainstalowanej, a elektrownie na węgiel brunatny 24 proc. - 75 proc. mocy w polskim systemie to źródła konwencjonalne.
- W takiej skali koszty, wyzwania i ogromne problemy polityki klimatycznej, którym musi sprostać energetyka oparta na węglu, przeniosą się na cały system energetyczny - mówi Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej, były wiceminister przemysłu i handlu.

Struktura produkcji wygląda jednak inaczej niż struktura mocy zainstalowanych. Wyraźnie większe jest wykorzystanie mocy z elektrowni spalającej węgiel kamienny. Po trzech kwartałach bieżącego 2015 r. z węgla kamiennego (licząc łącznie elektrownie i elektrociepłownie zawodowe), wyprodukowano 46,6 proc. energii elektrycznej, a z elektrowni "brunatnych" 33 proc. Utrzymuje się tendencja większego wykorzystywania mocy zainstalowanej na węglu brunatnym - to trwały trend ostatnich lat.

- To efekt niższych cen na rynku hurtowym energii "brunatnej". W roku 2014 (wobec 2013) nastąpił spadek produkcji energii z węgla kamiennego o 8,5 proc., co przełożyło się na zmniejszenie zużycia węgla kamiennego energetycznego. Dodajmy - w cenach wyjątkowo niskich. Obecnie cena węgla energetycznego jest niższa niż w roku 2013 i latach wcześniejszych i pewnie długo się nie zwiększy. Taki stan rzeczy musi nieść niekorzystne skutki dla górnictwa - podkreśla Gabryś.

Bloki w odstawkę

Do roku 2020 z przyczyn zużycia i trwałej utraty rentowności odstawimy z krajowego systemu nieco ponad 5 tys. MW mocy z bloków najstarszych, z grupy do 200 MW. Z kolei do roku 2030 przestanie pracować dodatkowo 6,5 tys. MW z bloków powyżej 200 MW. Te procesy dotkną przede wszystkim generację opartą na węglu kamiennym. Obecnie prowadzone inwestycje w energetyce stwarzają szansę na pokrycie ubytków do roku 2020, jednak z powodu obwarowań wynikających z regulacji unijnych wystąpią problemy z zastąpieniem jednostek wycofywanych w latach 2021-30.

Obecnie buduje się kilka bloków węglowych w elektrowniach Kozienice, Jaworzno III, Opole i Turów. Wszystkie one zostaną oddane przed rokiem 2020. Grupy energetyczne działające w Polsce nie mają poważnych planów budowy kolejnych dużych bloków węglowych.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP