Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spokój kontrahentów

Autor: Jakub Krzemiński
19-04-2001 00:00

Escrow to usługa finansowa zabezpieczająca transakcje o podwyższonym stopniu ryzyka, stanowiąca skuteczne zabezpieczenie interesów obydwu stron transakcji. Kupujący, zawierając umowę typu escrow, uzyskuje gwarancję, że zamówiony towar czy usługa będą spełniały warunki kontraktu. Sprzedający zaś ma zagwarantowaną wypłatę należności, jeżeli spełni podane warunki.

W przypadku niedotrzymania warunków umowy kupujący otrzymuje zwrot pieniędzy zdeponowanych na oprocentowanym rachunku bankowym. Escrow stwarza w ten sposób bezpieczny, stabilny i jasny układ na rynku odroczonych płatności.
Obok kupującego i sprzedającego pojawia się tutaj trzecia strona - bank, występujący w roli bezpiecznego powiernika i depozytariusza. Z pośrednictwem usługi typu escrow, w banku otwierany jest powierniczy rachunek depozytowego, na który kupujący wpłaca środki finansowe należne sprzedającemu. Rachunek jest oprocentowany i całość odsetek z tego tytułu otrzymuje kupujący. Środki mogą być również wpłacane na rachunek w ratach, o ile sprzedający wyrazi na to zgodę. Zamknięcie rachunku i przekazanie zgromadzonych na nim środków finansowych następuje po przekazaniu kupującemu przedmiotu transakcji, pod warunkiem, że podmiot spełnia wszystkie warunki umowy. W przypadku niedopełnienia warunków umowy przez sprzedającego, środki zgromadzone na rachunku wracają do kupującego wraz z odsetkami.
Escrow daje gwarancję bezpieczeństwa środków zdeponowanych na powierniczym rachunku depozytowym i pewność, że zostaną wypłacone sprzedającemu dopiero po zakończeniu transakcji, jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki umowy. Kupujący ma zagwarantowany zwrot całej kwoty, powiększonej o odsetki, gdy sprzedający nie wywiąże się z warunków kontraktu. Escrow jako usługa kompleksowa, oznacza dla kupującego możliwość przeprowadzenia wszystkich formalności "pod jednym dachem". Sprzedającemu zaś ułatwia pozyskiwanie nowych klientów, daje pewność, że po spełnieniu warunków określonych w umowie, cała kwota zdeponowana przez kupującego zostanie przelana na jego konto, czyli ma gwarancję zapłaty. Ułatwia również dostęp do korzystnych linii kredytowych, niezbędnych do finansowania przedmiotu transakcji, pozwala uzyskać sprzedającym referencje pomocne przy zawieraniu kolejnych transakcji. Escrow daje szansę zaistnienia na rynku młodym i energicznym firmom, które jeszcze nie mogą wykazać się swoimi dokonaniami, mogą zdobyć większą liczbę klientów, gdyż ich wiarygodność finansowa jest gwarantowana.
First Escrow SA, jest pierwszym w Polsce funduszem gwarancyjnym oferującym bezpieczną i prostą formę powiernictwa typu escrow. First Escrow Spółka Akcyjna Pierwszy Polski Fundusz Gwarancyjny, powstała w marcu 2000 roku we Wrocławiu, a w grudniu 2000 roku został powołany I Oddział w Warszawie. Kolejne oddziały zostaną powołane w Katowicach, Krakowie i Poznaniu. Kapitał akcyjny First Escrow SA wynosi 500 000 złotych, a jego akcjonariuszami są osoby fizyczne, będące wcześniej właścicielami MR Leasing Service SA we Wrocławiu. Obecnie MR Leasing SA jest częścią Europejskiego Funduszu Leasingowego SA.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP