Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółki-córki na wydaniu?

Autor: Ireneusz Chojnacki
18-06-2011 00:00
Spółki-córki na wydaniu?

Państwowe grupy kapitałowe nadal podchodzą do outsourcingu z dystansem. Wolą utrzymywać w swoich strukturach firmy zajmujące się działalnością pomocniczą, bo ich koszty i tak utoną w ogólnym bilansie.

Utrzymywanie spółek-córek w grupie kapitałowej jest szczególnie uzasadnione wtedy, gdy takie spółki działają w danym obszarze bardziej efektywnie niż ich spółka-matka czy firmy spoza grupy lub gdy mogą świadczyć usługi dla klientów zewnętrznych - mówi Jarosław Dmowski, młodszy partner w warszawskim biurze The Boston Consulting Group (BCG). Właściwe ułożenie spółki-córki w ramach grupy może więc przynieść duże korzyści, ale jest to trudne i wymagające zadanie.
Pojawiają się problemy zarządcze, konieczne jest właściwe ustalenie celów i zasad współpracy, a czasem trudno ocenić efektywność działania spółki-córki, bo nie działa ona w pełni w warunkach rynkowych.

Ponad 20 lat po zmianie ustroju gospodarczego największe państwowe grupy przemysłowe wyhodowane przez Skarb Państwa, takie jak PKN Orlen, KGHM Polska Miedź czy PGE Polska Grupa Energetyczna, ciągle otaczają wianuszki spółek powiązanych lub zależnych. Różna była historia powstawania tych grup. Jedne, jak KGHM Polska Miedź, istnieją od lat, a inne, jak PGE, powstały dopiero kilka lat temu, kumulując historię konsolidowanych przedsiębiorstw. Każda grupa to jednak dziesiątki firm, wśród których jest ciągle wiele przedsiębiorstw nie prowadzących działalności istotnej dla biznesu grup, ale za to mniej lub bardziej zależnych od zleceń grup.

- Dla państwowych grup przemysłowych sprzedaż firm zależnych, nie zajmujących się podstawową działalnością, oznacza uwolnienie kapitału w nich zamrożonego, uzyskanie oszczędności w kosztach działalności dzięki obniżeniu cen nabywanych usług, a także usprawnienie i uproszczenie zarządzania wynikające z braku zagadnień związanych z nadzorem właścicielskim - ocenia Wojciech Świątkowski, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji w grupie kapitałowej Impel.

- Spółki zależne świadczące dla grupy usługi i zależne od zleceń grupy można oczywiście od nich uniezależniać lub je sprzedać. Takie możliwości zwykle są, ale czasami dla firm to szok, że trzeba walczyć o zlecenia.

Przykręcamy śrubę spółkom, ale nie mogę powiedzieć, że już się nam udało przekształcić jakąś spółkę de facto nierynkową w rynkową. To trudno idzie, bo są to firmy oparte na domniemanym kliencie z rodziny, który wspiera ich działalność - mówi przedstawiciel jednej z grup energetycznych.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP