PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sposób na (nie)wykorzystanie środków unijnych

Autor: (Oprac. wj)
25-09-2005 00:00
Sposób na (nie)wykorzystanie środków unijnych

Jak dotąd z prawie 280 mln euro zarezerwowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego dla województwa śląskiego na lata 2004-2006 wykorzystano jedynie 0,30 procent. Mimo to wojewoda uważa, że wkrótce w województwie śląskim powinno ruszyć wiele inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Przyczyna optymizmu: coraz więcej projektów wybranych przez zarząd województwa do realizacji dla województwa śląskiego jest już podpisanych.

Ze 187 projektów, które zarząd województwa śląskiego wybrał do realizacji w ramach ZPORR, aż 148 zostało już podpisanych przez wojewodę śląskiego (wojewoda reprezentuje Śląski Urząd Wojewódzki, który jest instytucją pośredniczącą w zarządzaniu programem). 39 umów wskazanych przez Urząd Marszałkowski nie zostało podpisanych z powodów niezależnych od wojewody. 17 beneficjentów oczekuje, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli im pożyczki na refinansowanie – przed zaciągnięciem tej pożyczki wojewoda nie może podpisać z beneficjentem umowy. 12 kolejnych beneficjentów nie dostarczyło potrzebnych do podpisania umowy dokumentów, w tej grupie przeważają samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej – przychodnie i szpitale.
W komunikacie wojewody czytamy też dlaczego faktyczne wykorzystanie środków unijnych jest tak znikome? Przyczyn wymienionych przez urzędników jest wiele. Najważniejsza z nich to skomplikowana i długotrwała procedura przetargowa – bez rozstrzygnięcia przetargu i wyłonienia wykonawcy projektu nie można przekazać pieniędzy unijnych. Prawdziwą plagą dla samorządów ogłaszających przetargi na wykonanie inwestycji są skargi zgłaszane przez podmioty, które je przegrały. Wydłuża to procedurę przygotowawczą.

Drugą przeszkodą jest prefinansowanie – wielu beneficjentów czeka na podpisanie umowy pożyczki, bez której niemożliwe jest przekazanie pieniędzy z funduszy unijnych. Kolejna przyczyna to sposób uruchamiania środków z rezerwy celowej – dotyczy to przede wszystkim samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Barierą jest także kategoryzacja wydatków we wniosku aplikacyjnym, jak również realokacje między działaniami.

W porównaniu z pierwszym kwartałem br., w drugim kwartale w sposób znaczący poprawił się średni czas realizacji wniosku o płatność, z 90 do 60 dni. Średnio każdy wniosek trzykrotnie krążył między wnioskującymi o płatność a Śląskim Urzędem Wojewódzkim – to efekt niewłaściwego wypełniania wniosków, konieczności ich uzupełniania. To wydłuża czas wypłaty środków. Jedną z przyczyn jest też znikoma liczba urzędników, którzy zajmują się przygotowaniem umów do podpisu.

Pieniądze przyznane w ramach ZPORR województwu śląskiemu (279 mln euro) muszą być wykorzystane do końca 2008 roku, jednak umowy na wykorzystanie tych środków muszą być podpisane do końca 2006 roku. Do tej pory w ramach funduszy ZPORR wydanych zostało około 3 mln złotych. Do końca bieżącego roku na konta beneficjentów powinno trafić około 14 mln euro. Tak niski stopień wykorzystania środków unijnych jest spowodowany m.in. tym, że jeszcze nie ruszyły duże inwestycje finansowane w ramach ZPORR takie jak: budowa północnego odcinka obwodnicy aglomeracji górnośląskiej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP