Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Środki unijne: jak wydać, by dokonać skoku cywilizacyjnego?

Autor: Katarzyna Walterska
08-02-2014 11:10 |  aktualizacja: 08-02-2014 10:35
Środki unijne: jak wydać, by dokonać skoku cywilizacyjnego?
Fot. Fotolia
<b>Janusz Lewandowski<br />
komisarz UE ds. budżetu</b><br /><br />

- Dajemy polskim regionom przewidywalność inwestowania na siedem lat. To wartość tym większa, im bardziej kryzysowe jest otoczenie w Europie.

Duże pieniądze to dla Kowalskiego żadna zgryzota. Dla kraju to może być problem. Jak w siedem lat wydać 105,8 mld euro i dokonać cywilizacyjnego skoku?

W nowej unijnej perspektywie finansowej 2014-20 Polska pozostaje największym beneficjentem. Wykorzystanie funduszy będzie jednak trudniejsze, bo zaostrzono wymogi, a do tego w 2016 r. Unia sprawdzi, jak wydawanie pieniędzy przebiega.
Do 2020 r. dostaniemy 105,8 mld euro, w tym prawie 82,5 mld euro przeznaczone na politykę spójności, czyli wyrównanie różnic w rozwoju regionów. W tym czasie do unijnej kasy wpłacimy prawie 30 mld zł składki.

Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju, wskazuje, że do funduszy na politykę spójności trzeba dołożyć drugie tyle z krajowego budżetu. A zatem łącznie wartość tego pakietu rozwojowego sięgnie ok. 160 mld euro. Ostatecznie w siedmioletniej perspektywie finansowej Polska z puli polityki spójności otrzyma o 9,6 mld euro więcej niż ustalono na szczycie UE w lutym 2013 r. (pierwotnie: 73 mld euro, ale mieliśmy zagwarantowany inflacyjny przelicznik). Po przeliczeniach kwota urosła do 82,3 mln euro plus 252 mln euro na wsparcie bezrobotnej młodzieży.

- Środki europejskie, które przyjadą w ramach budżetu europejskiego do Polski, muszą być postrzegane jako źródło inwestycji, która zapewni nam wzrost gospodarczy w najbliższych latach - i to na wysokim poziomie - wskazuje prof. Danuta Hübner, w Parlamencie Europejskim kierująca pracami Komisji Rozwoju Regionalnego.

Inna korzyść? Unijne pieniądze, finansujące inwestycje, cechuje zwykle ogromna siła przyciągania kapitału prywatnego. - Ta funkcja dźwigni jest niesłychana ważna. Z tego punktu widzenia trzeba patrzeć na to, jak polska polityka spójności będzie funkcjonować, czy będzie rzeczywiście magnesem dla kapitału prywatnego - zwraca uwagę prof. Hübner. Jej zdaniem, w najbliższych latach dostęp do tanich kredytów będzie utrudniony, dlatego polityka spójności - czy to z grantami, czy też środkami pochodzącymi z instrumentów finansowych - będzie atrakcyjnym źródłem finansowania.

- Namawiałabym przedsiębiorców do zastanowienia, czy nie robić projektów wspólnie z innymi.

Szczególnie małe firmy, jeśli chcą zainwestować w postęp technologiczny, na ogół potrzebują partnera.

W Polsce ciągle brakuje współpracy między przedsiębiorcami. Innowacyjności nie da się też budować samemu...

Mały i średni beneficjent

Na unijnej polityce spójności najbardziej zyskają samorządy województw. - Dajemy polskim regionom przewidywalność inwestowania na siedem lat. To wartość tym większa, im bardziej kryzysowe jest otoczenie w Europie. Przechodzimy teraz od negocjacji do wdrażania - komentował Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP