PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

SSE z widokiem na zysk

Autor: Oskar Filipowicz
07-03-2006 00:00
SSE z widokiem na zysk
&#8211; Polski, komercyjny model SSE, okazał się skuteczny &#8211; przekonywał w trakcie lutowego Forum Zmieniamy Polski Przemysł <strong>Arkadiusz Krężel</strong>, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. &#8211; Strefy to miejsca największych inwestycji w kraju. 

Przykład strefy mieleckiej czy największej w kraju, Katowickiej SSE przekonują, że państwo może osiągać korzyści ekonomiczne, mimo przysługujących ulg podatkowych. Cieszy fakt dywersyfikacji kierunków pozyskiwania kapitału i pełne otwarcie na inwestora.

Polskie specjalne strefy ekonomiczne „uśmiercano” już nie raz. Ostatnio wyrok na nie miała wydać Unia Europejska. Nic takiego się jednak nie stało. Strefy ewoluują dostosowując się do nowych realiów gospodarczych. Ich zarządcy i inwestorzy (także ci potencjalni) mają prawo spokojnie patrzeć w najbliższą przyszłość.

W 2005, rekordowym roku, w 14 polskich strefach wydano w sumie 180 zezwoleń na działalność (tj. nowe inwestycje). Łączna kwota zadeklarowana przez inwestorów to 7 miliardów zł, co ma zaowocować docelowo stworzeniem ponad 24 tys. nowych miejsc pracy. Przywileje oferowane przez strefy (przede wszystkim zwolnienie z podatku od nieruchomości i dochodowego) pozostają – jak z tego wynika – atrakcyjne i mechanizm zachęty działa. Jak długo?
Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce funkcjonują od 10 lat i mają istnieć do roku 2017 (to data likwidacji stref zapisana w traktacie akcesyjnym; strefy mielecka i katowicka zakończą działalność o rok wcześniej). Biorąc jednak pod uwagę cykl inwestycyjny, strefowy boom może jeszcze potrwać najwyżej kilka lat. Należy bowiem pamiętać, że dla skorzystania z najbardziej wartościowej ulgi (w podatku dochodowym) fabryka musi zacząć przynosić zyski, a w większości przypadków nie następuje to bezpośrednio po uruchomieniu zakładu lecz po roku, dwóch lub trzech.

Jak zauważa Teresa Korycińska z wydziału SSE departamentu inwestycji zagranicznych Ministerstwa Gospodarki, każdy z przypadków jest inny, rytm inwestycji zależy od specyfiki branży, skali projektu, od rynku. – Z pewnością jednak nikt nie wejdzie do strefy w ostatniej chwili... – zauważa Korycińska. – Co do ewentualnego przedłużenia czasu funkcjonowania stref – rzecz jest teoretycznie możliwa, sprawa leży w gestii Rady Ministrów, na razie jednak nie było o tym mowy.

Zagospodarowanie stref sięgnęło 60 proc., ale nie jest równomierne. Zaczyna brakować działek pod średnie i duże inwestycje (powyżej 50 ha), a możliwości scalania mniejszych działek są ograniczone.

Pytanie o przyszłość polskich stref jest jednak także pytaniem o politykę państwa w obszarze pomocy publicznej, a w tej mierze wolę rządzących ograniczają ramy regulacji narzuconych swoim członkom przez Unię Europejską.

Unia preferuje pomoc horyzontalną i to kierowaną przede wszystkim ku małym i średnim firmom.Pomoc publiczna,która faworyzuje konkretne zakłady czy branże jest w unijnych regulacjach traktowana jako zagrożenie dla wolnej konkurencji. Selektywna pomoc publiczna udzielana przedsiębiorstwom i branżom ze środków budżetowych jest więc wyjątkiem od generalnej zasady. Nie mamy jednak powodów do kompleksów – w krajach „starej” unijnej Piętnastki zasadę tę co rusz nagina się do rzeczywistości, co często wymaga interwencji Komisji Europejskiej i kończy się cofnięciem pomocy naruszającej konkurencję.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
&#8211; Polski, komercyjny model SSE, okazał się skuteczny &#8211; przekonywał w trakcie lutowego Forum Zmieniamy Polski Przemysł <strong>Arkadiusz Krężel</strong>, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. &#8211; Strefy to miejsca największych inwestycji w kraju. 

Przykład strefy mieleckiej czy największej w kraju, Katowickiej SSE przekonują, że państwo może osiągać korzyści ekonomiczne, mimo przysługujących ulg podatkowych. Cieszy fakt dywersyfikacji kierunków pozyskiwania kapitału i pełne otwarcie na inwestora.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP