PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stal idzie na giełdę

Autor: Renata Dudała
09-11-2011 00:00
Stal idzie na giełdę
fot. PTWP
Wojciech Rybka, prezes Drozapolu-Profil<br>
- Nie przeceniałbym korzyści z wejścia na giełdę. Dziś dostępnych jest już wiele alternatywnych źródeł pozyskiwania kapitału. <b>Wojciech Szulc<br>
Instytut Metalurgii Żelaza</b> <br><br>

Firmy zajmujące się dystrybucją stali coraz częściej decydują się na debiut giełdowy. Czy jednak obecna sytuacja sprzyja wejściu na giełdę? Oczywiście wszystko zależy od polityki danej spółki. Problemy, z jakimi borykają się niektóre kraje Unii Europejskiej, omijają jak dotąd naszą gospodarkę. Nie znaczy to jednak, że inwestor podejmując decyzję o zakupie akcji danej spółki, nic nie ryzykuje. Zazwyczaj debiut giełdowy powoduje podwyższenie wartości spółki. 
<b>Jerzy Berhnard<br>
prezes Stalprofilu SA </b><br><br>

Trafić na parkiet nie jest łatwo, poza tym giełda nie jest dla wszystkich. <br><br>

Jeśli firma wchodzi na giełdę w celu pozyskania kapitału, to jest to wiarygodny cel. Jeśli jednak prowadzi niejasną politykę, składa deklaracje, z których potem na pewno się nie wywiąże czy też zamierza wyłącznie upłynnić akcje, wtedy traci wiarygodność. Spada kurs akcji danej firmy, inwestorzy się wycofują z rynku. W konsekwencji na branżę, w której działa dana firma, potencjalni inwestorzy zaczynają patrzeć coraz ostrożniej.

Rynkowa wycena, weryfikacja działalności oraz większe możliwości pozyskania kapitału na rozwój - to główne korzyści wynikające z wejścia firmy dystrybucyjnej na Giełdę Papierów Wartościowych.

Właściciele firm dystrybuujących wyroby stalowe, podobnie zresztą jak podmioty innych branż, decydując się na wejście na giełdę, liczą przede wszystkim na wzmocnienie pozycji rynkowej, a zatem na większy prestiż oraz rynkową wycenę spółki.
Spółka w obrocie publicznym staje się bardziej wiarygodna, co ma szczególne znaczenie w obrocie handlowym i przy dynamicznych kontaktach z dużą liczbą partnerów. Środki uzyskane w wyniku objęcia akcji przez inwestorów nie są więc jedynym motywem decyzji o debiucie, choć często jest to argument, który przeważa.

Rura i koniunktura

Na początku stycznia 2011 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowała spółka Izostal SA należąca do Grupy Kapitałowej Stalprofilu. Firma produkuje izolacje antykorozyjne na rurach stalowych, wykorzystywane do budowy rurociągów przesyłowych.

Co zdecydowało o wejściu na parkiet?

Najkrócej mówiąc - europejskie ambicje. Izostal w oparciu o posiadaną i budowaną infrastrukturę oraz środki pozyskane z emisji publicznej planuje zostać liderem w zakresie świadczenia usług izolacji antykorozyjnej rur stalowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

- Analizując projekty rozbudowy infrastruktury przesyłowej, magazynowej i wydobywczej gazu, oceniam, że zapotrzebowanie na oferowane przez Izostal produkty będzie stale rosło - mówi Marek Mazurek, prezes zarządu Izostalu SA. - Duże znaczenie, jeśli chodzi o zwiększone zapotrzebowanie na nasze produkty, odgrywać będzie także konieczność zwiększenia udziału gazu w produkcji energii wynikająca z nałożonych na Polskę ograniczeń w zakresie emisji CO 2 oraz projektów związanych z poszukiwaniem złóż gazu łupkowego.

Jak dodaje prezes Mazurek, spółka planuje umocnienie pozycji na krajowym rynku izolowanych rur stalowych oraz ekspansję w regionie Europy Środkowej.

W związku z publiczną emisją 12 mln akcji serii K spółka pozyskała 66 mln zł. Wpływy netto z emisji w wysokości ponad 62 tys. zł spółka przeznaczy na kapitał obrotowy oraz na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii i Produktów Stalowych. Zarząd planuje zakończenie prac w lutym 2012 roku.

Własne Centrum będzie prowadziło prace do tej pory zlecane jednostkom zewnętrznym. Izostal jako jedna z nie tak wielu firm polskiego sektora przemysłowego będzie więc dysponowała własnym ośrodkiem innowacji i rozwoju technologii, co sytuuje ją w dobrym europejskim towarzystwie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP