Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stal jakościowa: branża warta zachodu


04-09-2006 00:00
Stal jakościowa: branża warta zachodu

Polska może stać się atrakcyjnym dostawcą wysoko przetworzonych produktów, w tym m.in. blach dla motoryzacji, pod warunkiem, że huty zrealizują zaplanowane przez inwestorów strategicznych inwestycje.

Produkcja części i pojazdów samochodowych należy do najszybciej rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu. Z drugiej strony wiadomo, że w Polsce zagraniczne koncerny nie będą montować samochodów w takiej skali, w jakiej oczekiwaliśmy ? wyprzedziły nas bowiem Czechy i Słowacja.
- Po 2007 roku, kiedy wygasną zobowiązania dotyczące wielkości produkcji, zwiększymy zdolności produkcyjne walcowni w krakowskim oddziale Mittal Steel Poland do 5 mln ton - zapowiada Jerzy Podsiadło, wiceprezes Zarządu Mittal Steel Poland. - Tym samym staniemy się znaczącym producentem blach i będziemy mogli zaoferować naszym odbiorcom wyroby wysokiej jakości.

Mittal Steel Poland na cztery kluczowe inwestycje (walcownia gorąca blach, trzecia linia ciągłego odlewania stali, modernizacja walcowni walcówki, budowa nowej linii powlekania blach) przeznaczy ponad 2,4 mld zł. Wynikają one z zapisów umowy prywatyzacyjnej i uzgodnień z Komisją Europejską. Z myślą o, motoryzacji W dąbrowskim oddziale spółki zostanie wybudowana linia ciągłego, odlewania stali o zdolności produkcyjnej 3 mln ton. Z kolei w krakowskim oddziale spółki powstanie zakład pozwalający na produkowanie wysokiej jakości blach karoseryjnych, przede wszystkim dla branży motoryzacyjnej. Wartość inwestycji wyniesie około 1150 mln zł, natomiast moc produkcyjna nowej walcowni blach to 2, 4 mln ton blach. Modernizacja walcowni walcówki stali jakościowej w sosnowieckim oddzialem Mittal Steel Poland pozwoli rozszerzyć asortyment wyrobów ze stali jakościowej. Z kolei budowa drugiej linii powlekania blach w Świętochłowicach zwiększy zdolności produkcyjne kręgów taśm stalowych powlekanych przeznaczonych do dalszego przetworzenia.

- Przemysł motoryzacyjny należy obecnie do najważniejszych sektorów polskiej gospodarki - ocenia prof. Bolesław Domański, szef Zakładu Rozwoju Regionalnego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Jego rola wyraża się 11 proc. udziałem w produkcji sprzedanej przemysłu i wiodącym udziale w eksporcie Polski - 17 proc. W firmach produkujących na rzecz motoryzacji pracuje ponad 160 tys. osób, z czego ponad 70 proc. w przedsiębiorstwach o kapitale zagranicznym. Żadna inna branża nie przyciągnęła tak wielu dużych inwestorów zagranicznych. Według przeprowadzonych w UJ badań, zainwestowali oni łącznie co najmniej 9 mld USD do końca 2004 roku. Najwięcej firm ulokowało się w Polsce południowo-zachodniej. Lokalizacja na tym obszarze ponad stu nowych średnich i dużych zakładów producentów części i komponentów wynikła zarówno z bli skości fabryk samochodów w Polsce, jak i dostępności do odbiorców w Niemczech i wielu innych krajach europejskich.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP