PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stal pod naciskiem CO2

Autor: Renata Dudała
02-06-2011 00:00
Stal pod naciskiem CO2
<b>Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland</b> - Będziemy realizować inwestycje w części surowcowej krakowskiej huty, m.in. w koksowni. <b>Wojciech Szulc, Instytut Metalurgii Żelaza</b> - Trudno nie docenić tego, co zrobili europejscy producenci stali w ostatnich latach. Hutom europejskim udało się znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla. <b>Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali</b> - Sposób realizacji polityki ukierunkowanej na wypromowanie Europy na lidera w walce z emisją gazów na świecie musi budzić wiele kontrowersji.

Cele redukcji emisji CO2 nie pozostaną bez wpływu na przyszłość europejskiego hutnictwa. Producenci stali będą inwestować tam, gdzie będzie to najbardziej opłacalne.

Komisja Europejska przyjęła wstępnie ścieżkę obniżania unijnych emisji dwutlenku węgla o 80 proc. w 2050 roku. Co oznaczałyby te regulacje dla hutnictwa?
Według ekspertów i przedstawicieli sektora stalowego, decyzja KE godzi w konkurencyjność europejskiego przemysłu stalowego i wpłynęłaby na atrakcyjność inwestycji w Unii Europejskiej. Czy to może oznaczać, że hutnictwo "wyjdzie" z Europy? Pojawiają się i takie obawy.

Przyjęty przez Komisję Europejską dokument określa tzw. kroki milowe na drodze ograniczenia emisji o 80 proc. w 2050 roku. Według Komisji, unijna gospodarka może efektywnie pod względem kosztów zredukować emisje o 20 proc. w 2020 roku, o 40 proc. już w 2030 roku i o 60 proc. w 2040 roku.

Ciężki dwutlenek

W ciągu najbliższych lat czekają nas zmiany dotyczące praw do emisji dwutlenku węgla. Od roku 2013 wejdą w życie regulacje wprowadzone przez Komisję Europejską, nakładające obowiązek nabywania przez podmioty objęte Europejskim Systemem Handlu Emisjami uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynku. Komisja Europejska szacuje koszt jednej tony CO2 na 14,5 euro w latach 2013-14 oraz na 20 euro w okresie 2015-20.

- Wzrost kosztów, związany z obowiązkiem zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, przełoży się na rentowność sektora stalowego - uważa Artur Maziarka, partner Deloitte.

- Zarówno bezpośrednio, poprzez obowiązek zakupu uprawnień przez huty stali związanych z własną emisją CO2, jak i pośrednio, poprzez dodatkowy koszt uprawnień do emisji zawarty w cenach nabywanych podstawowych surowców (głównie koksu) i energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że zużycie koksu i energii są jednymi z podstawowych elementów kosztotwórczych w produkcji stali, wprowadzanie obowiązku zakupu praw może mieć znaczący wpływ na rentowność i konkurencyjność cenową producentów stali z Unii Europejskiej.

Producenci szacują, iż wprowadzone regulacje przyczynią się do wzrostu kosztów produkcji stali o około 12 euro za tonę. Przerzucenie tego dodatkowego kosztu na ostatecznego odbiorcę może być nierealne, chociażby ze względu na istniejącą nadwyżkę mocy produkcyjnych stali w gospodarce światowej, a tym samym może znacząco wpłynąć na rentowność sektora stalowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP