PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stanisław Kluza: polskie banki spokojne

Autor: Rozmawiał: Krzysztof Orłowski
05-04-2008 00:00 |  aktualizacja: 14-05-2008 10:34
Stanisław Kluza: polskie banki spokojne

Kryzys, jaki dotknął amerykański system finansowy, wywołany został przede wszystkim masową liczbą upadłości konsumenckich. W Polsce wysoka jakość udzielanych kredytów hipotecznych sprawia, że bezpośredniego zagrożenia nie ma. Polskie społeczeństwo jest nadal dużo mniej zadłużone niż amerykańskie - mówi Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Po włączeniu nadzoru bankowego w zakres kompetencji KNF dokonała się faktyczna konsolidacja nadzoru finansowego. Czy widać jej efekty?
- Pierwszy etap połączenia mamy już za sobą. Nadzór bankowy działa sprawnie. Nie zanotowaliśmy żadnych niekorzystnych zjawisk. Wszystkie czynności nadzorcze prowadzone są w nie mniejszym zakresie niż dotychczas. Oczywiście, integracja to nie tylko fi zyczne połączenie dwóch wcześniej działających organizacji. Do tej pory nie wszystkie regulacje sektorowe w poszczególnych segmentach rynku fi nansowego były spójne.

Jaki wpływ z perspektywy nadzorowanych banków już ma lub będzie miało przejście pod władzę KNF?

- Połączenie nadzorów jest korzyścią dla samych banków oraz pozostałych instytucji fi nansowych w kontekście szybkości i czytelności wydawania rekomendacji nadzorczych. Przykładowo, przy wydzieleniu mini-BPH w związku z fuzją banków Pekao i BPH trzeba było uzyskać szereg zezwoleń zarówno w nadzorze bankowym, jak i w KNF, co wydłużyło trwający prawie dwa lata proces. Nadzór zintegrowany skróciłby procedurę i pozwoliłby ją lepiej skoordynować.

Dla banków “one point of contact” to duże ułatwienie. Banki nie muszą już raportować osobno do KNF i GINB, a często były to te same dane. Funkcjonowanie nadzoru bankowego w KNF pozwala na skuteczniejszy nadzór nad grupami fi nansowymi wobec rosnącej skali zależności organizacyjnej i finansowej oraz lepsze wykorzystanie informacji.

Jak ocenia pan stan zabezpieczeń funkcjonujących w systemie bankowym w porównaniu do funkcjonujących w pozostałych kontrolowanych przez KNF dziedzinach?

- Obecnie brak jest na polskim rynku wewnętrznych przesłanek do ewentualnego zachwiania stabilności fi nansowej. Kondycja krajowego sektora bankowego jest bardzo dobra. Zawirowania na rynku światowym podniosły jednak wrażliwość na bodźce płynące z otoczenia. Dodatkowo zmiany strukturalne na rynku fi nansowym (relacja kredyty/depozyty) ograniczyła dotychczasową elastyczność w reakcji na zmiany. Stąd konieczne jest wykorzystanie okresu dobrej kondycji sektora fi nansowego w Polsce do dokończenia budowy struktur zarządzania stabilnością fi nansową, wzmocnienia kapitałowego instytucji fi nansowych oraz wdrożenia w bankach rozwiązań Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) i norm płynnościowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP