Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stawiamy na wiatr

Autor: Dariusz Ciepiela
14-07-2009 00:00 |  aktualizacja: 23-11-2009 12:21
Stawiamy na wiatr
Zapotrzebowanie na energię elektryczną z OZE

W roku 2020 w Polsce 15 proc. energii ma być produkowanej w źródłach odnawialnych. Ten wskaźnik będzie bardzo trudno uzyskać, ale już sam wysiłek inwestycyjny zapowiada boom w branżach związanych z OŹE.

W ciągu dekady musimy oddawać średnio po 1000 MW mocy w odnawialnych źródłach energii rocznie, by wypełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OŹE w produkowanej w kraju energii. W ciągu trzech lat zainstalowaliśmy zaledwie pół tysiąca MW. W tym czasie w Niemczech włączono do sieci 6500 MW zielonej energii.
Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, spełnienie obowiązku 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii jest wykonalne, ale pod warunkiem przyśpieszonego rozwoju wykorzystywania wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł, a w szczególności energetyki wiatrowej. Zdaniem resortu gospodarki, do roku 2020 w największym stopniu będzie się rozwijała energetyka wiatrowa, w dalszej kolejności będzie wykorzystywana biomasa, biogaz i siła spadku wód.

Nieco inaczej widzi przyszłość Ministerstwo Środowiska, według którego największy potencjał związany jest z wykorzystywaniem biomasy, następne energii słonecznej, energii wiatrowej i zasobów geotermalnych.

Kluczową kwestią wydaje się sprawa finansowania inwestycji. Przedsiębiorcy chcący zaangażować się w OŹE mogą liczyć na wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W latach 2009-12 Fundusz ma wesprzeć inwestycje rzędu 800 MW, ale Jan Rączka, prezes NFOŚiGW, ma nadzieję, że środków wystarczy na ok. 1000 MW.

- Przy takiej opieszałości inwestycyjnej ten cel z powodzeniem zrealizujemy - zapewnia Rączka. - Na rok 2009 podpisujemy umowy dotacyjne na inwestycje o łącznej mocy 60 MW.

Do Funduszu wpłynęły wnioski opiewające na 200 MW - chodzi o pożyczki w I etapie konkursu na wsparcie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysoko sprawnej kogeneracji, którego budżet to 750 mln zł.

Zdaniem Rączki, poprzez pożyczki uda się dofinansować instalacje o łącznej mocy 150 MW. Ogółem Fundusz będzie miał ok. 3 mld zł do przekazania na wsparcie inwestycji w OŹE.

Rozwój odnawialnych źródeł energii oraz kogeneracji ma wesprzeć także projekt nowelizacji Prawa energetycznego.

Część wytworców energii krytykuje obecnie obowiązującą interpretację przepisów, zgodnie z ktorą w przypadku np. produkcji energii z biomasy w kogeneracji, nie mogą oni za tę samą wyprodukowaną ilość energii (te samą 1 MWh) otrzymywać jednocześnie tzw. zielonych i czerwonych certyfikatów.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną z OZE  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP