PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stefania Kasprzyk: bezpieczeństwo systemu jest najważniejsze

Autor: Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
11-03-2007 00:00
Stefania Kasprzyk: bezpieczeństwo systemu jest najważniejsze

- Oceniając działania Operatora należy mieć na uwadze, że duże awarie systemowe są bardzo dobrym sprawdzianem jego zdolności do działania w warunkach ekstremalnych - rozmowa ze Stefanią Kasprzyk, prezes zarządu PSE Operator.

10 stycznia Komisja Europejska opublikowała tzw. pakiet energetyczny. W jednym z jego dokumentów znalazły się zarzuty pod adresem PSE Operator, który - zdaniem Komisji - powinien funkcjonować w sposób bardziej transparentny i rynkowy. Jak Pani ocenia te zarzuty?
- Krytyczna ocena zawarta w raporcie Komisji Europejskiej dotyczy nie tyle PSE Operator, co sytuacji w polskiej elektroenergetyce. W dokumencie stwierdzono, że Operator, nie mając wystarczająco dobrze rozbudowanej infrastruktury sieciowej, prowadzi ruch sieci i zarządza mechanizmem bilansującym tak, aby zapewnić bezpieczeństwo systemu. Ale taka jest przecież rola OSP. Należy pamiętać, że PSE Operator wciąż nie jest właścicielem sieci przesyłowej; procedury przygotowania inwestycji natrafiają na tak potężne bariery administracyjne i prawne, że ich przygotowywanie trwa nawet do 10 lat. Z tym problemem borykamy się nie tylko my, ale również spółki dystrybucyjne. Komentarze KE dotyczące sąsiednich krajów w mniejszym stopniu poświęcone są operatorom. Tam działają jednak duże zintegrowane kapitałowe przedsiębiorstwa energetyczne, które wiele spraw rozwiązują wewnątrz własnej struktury, a nie poprzez operatora. W Polsce jest inaczej, ponieważ sektor elektroenergetyczny jest bardzo rozdrobniony.

Ile PSE Operator przeznacza na inwestycje?

- W roku 2005 na inwestycje przeznaczyliśmy 503 mln zł, podobną kwotę wydatkowaliśmy w roku 2006. W tym roku będzie to nieco mniej, ponad 470 mln zł. W miarę sprawnie realizowane są inwestycje w stacje elektroenergetyczne i systemy teleinformatyczne, problemy są z budową linii elektroenergetycznych. Przygotowaliśmy propozycje zmian prawnych ułatwiających przeprowadzenie inwestycji, przedstawialiśmy je kolejnym rządom, obecnemu również, oraz komisjom Sejmu i Senatu. Myślę, że w tym roku zmiana ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym będzie dokonana. Te problemy dotyczą nie tylko infrastruktury elektroenergetycznej, ale np. także telekomunikacyjnej.

PSE Operator ma plan rozwoju, który zawiera wszystkie potrzebne inwestycje dla poprawy bezpieczeństwa pracy systemu i swobody handlu. Posiada również niezbędne dla ich realizacji środki. Przeszkodą są skomplikowane i długotrwałe procedury uzyskiwania pozwoleń.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP