PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Steinhoff: Odpowiedzialność i przyszłość

Autor: Janusz Steinhoff
06-10-2010 00:00
Steinhoff: Odpowiedzialność i przyszłość

Stosunkowo dobre bieżące wyniki polskiej gospodarki nie powinny przesłaniać fatalnego stanu finansów publicznych i jego projekcji. Ten stan i trend mogą zmienić tylko głębokie reformy.

Rząd przyjął wreszcie długo zapowiadany wieloletni plan finansowy państwa na lata 2010-13.
Sam fakt realistycznego ukazania stanu finansów publicznych należy ocenić pozytywnie, ale przedstawiany obraz musi niepokoić. Zaprezentowaną projekcję stanu finansów naszego państwa do 2013 roku należy ocenić jako poważny sygnał, który powinien polityków zobligować do przeprowadzenia realnych reform w imię odpowiedzialności za przyszłość.

Najlepszym, niestety zmarnowanym, czasem dla przeprowadzenia tych koniecznych reform był czas koniunktury w gospodarce lat 2006-07. Tymczasem wydatki budżetu w 2007 roku wzrosły o 11 proc., rok później wzrost ten osiągnął 7 proc. Nic jednak nie usprawiedliwia późniejszego braku efektywnych działań w tej mierze.

Rząd Donalda Tuska próbował wprawdzie w ostatnich trzech latach ograniczać wydatki, ale - jak dziś wyraźnie widać - w niewystarczającym stopniu, bez należytej determinacji i bez istotnego efektu dla stanu finansów publicznych.

W latach 2008-10 doszło do znacznego poluzowania polityki fiskalnej. Konsekwencją jest obecny niebezpieczny poziom deficytu finansów publicznych przekraczający 7 proc. PKB. W efekcie bardzo szybko rośnie poziom długu publicznego sektora rządowego i samorządowego. W ubiegłym roku wyniósł on 669,9 mld złotych, zaś w 2013 r. ma osiągnąć pułap ponad 921 mld zł! Skutkiem tej tendencji są i będą szybko rosnące koszty obsługi długu publicznego, które już teraz wynoszą ok. 35 mld zł rocznie (2,9 proc. PKB). To nie jedyne niepokojące wskaźniki. Relacja długu publicznego do PKB od pewnego czasu oscyluje na niebezpiecznej granicy 55-procentowego progu ostrożnościowego. Plan na 2010 r. to 53,9 proc. Średnia dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wynosi 44 proc. PKB.

Nie tak dawno Ministerstwo Finansów jako optymistyczną podawało informację o zmniejszeniu dynamiki wzrostu rentowności naszych obligacji. Tymczasem niepodważalnym faktem jest wysokość oprocentowania 10-letnich papierów dłużnych naszego państwa, która jest wyższa jedynie w przypadku Grecji (10,3 proc.).

Rentowność naszych obligacji (5,8 proc.) jest wyższa także od wskaźników dla państw europejskich przeżywających spore trudności gospodarcze (Portugalia, Hiszpania, Włochy, Irlandia). Koszt pożyczania, niezależnie od zaklęć resortu finansów, jest wysoki, co dobitnie określa nasze międzynarodowe notowania i jest realną oceną naszej wiarygodności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP