Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Steinhoff: pakiet energetyczno-klimatyczny pod znakiem kompromisu

Autor: Janusz Steinhoff
04-02-2009 00:00 |  aktualizacja: 04-02-2009 21:56
Steinhoff: pakiet energetyczno-klimatyczny pod znakiem kompromisu

Stanowczość i konsekwencja polskich negocjatorów doprowadziły do niewątpliwego sukcesu w Brukseli. Modyfikacja Pakietu klimatycznego UE w oparciu o racjonalne przesłanki oznacza, że polska gospodarka może mierzyć się z wyzwaniami najbliższych lat bez obaw o gwałtowną utratę konkurencyjności.

Konsekwentne stanowisko Polski prezentowane przez rząd na szczycie w Brukseli wspierane przez Prezydenta RP przy mocnym zaangażowaniu się polskich europarlamentarzystów doprowadziło do zawarcia historycznego kompromisu dotyczącego Pakietu energetyczno-klimatycznego. Wielkim zaangażowaniem w tej materii wykazał się prof. Jerzy Buzek, któremu wraz z grupą członków parlamentu europejskiego i polskim rządem udało się dla sprawy modyfi kacji założeń Pakietu zbudować koalicję dziewięciu państw - nowych członków Unii Europejskiej, która do swych racji przekonała pozostałych partnerów z Unii.
Ważne, że w toku negocjacji i w efekcie osiągniętego kompromisu nie zostały podważone zasadnicze cele Pakietu. Do roku 2020 chcemy jako Europa osiągnąć 20-procentową redukcję emisji CO2, tak samo ma wzrosnąć efektywność energetyczna i udział energii ze źródeł odnawialnych. Modyfi kacji i racjonalizacji poddano jedynie ścieżki dojścia do tych celów.

Pamiętajmy, że ponad 90 proc. wytwarzanej w naszym kraju energii elektrycznej pochodzi z paliw stałych - z węgla brunatnego i kamiennego.

Gdyby nie modyfi kacja Pakietu, to po roku 2013 musielibyśmy kupować całość praw do emisji na wolnym rynku. Byłby to rodzaj dodatkowego podatku nałożonego na całą gospodarkę i obywateli naszego kraju przy bardzo ograniczonej motywacji do dokonywania zmian mających służyć poprawie klimatu.

Co zatem zyskaliśmy dzięki brukselskiemu kompromisowi? Po 2013 roku 70 proc. praw do emisji otrzymamy bezpłatnie, a ścieżka dojścia do stuprocentowej odpłatności została wydłużona do roku 2020. Harmonogram dochodzenia do tego fi nalnego celu będziemy mogli określać w oparciu o zasady określone w przyjętym programie restrukturyzacji energetyki. Otrzymaliśmy też w oparciu o specjalne kryteria dodatkowe prawa do bezpłatnej emisji CO2 o wartości zbliżonej do 60 mld zł. Uwzględniono przy tym zarówno relacje naszego PKB do najbogatszych krajów Unii, a także 40-procentową redukcję emisji, jakiej Polska dokonała w latach 1988-2005 zgodnie z ustaleniami protokołu z Kioto.

W Brukseli uwzględniono również postulaty polskiego przemysłu - szczególnie mocno podnoszone przez branże najbardziej energochłonne, emitujące najwięcej CO2. Ustalono otóż, że zakłady tych branż będą wnosiły opłaty od emisji na zasadzie benchmarku, czyli od poziomu emisji, jaka towarzyszy procesom produkcyjnym z wykorzystaniem tzw. najlepszych dostępnych technik (BAT).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP