Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Steinhoff: trzeba zagwarantować opłacalność inwestycji w energetyce

Autor: Janusz Steinhoff
07-08-2013 07:41 |  aktualizacja: 07-08-2013 07:40
Steinhoff: trzeba zagwarantować opłacalność inwestycji w energetyce
fot. PTWP

Skoro polityka państwa zakłada budowę nowych mocy w elektroenergetyce, to winna przewidzieć stosowanie narzędzi gwarantujących opłacalność takich inwestycji. Tej praktyki nie zastąpi "wydawanie poleceń" szefom państwowych spółek.

Politykę energetyczną państwa, która zakładała określone poziomy inwestycji w moce wytwórcze, należy przybliżyć do obecnej sytuacji gospodarczej - rządowy dokument, który określał cele tej polityki, stał się po części nieaktualny.
Przede wszystkim rząd zapowiedział przesunięcie w czasie inwestycji w energetykę atomową, a to przecież projekt o szczególnym znaczeniu dla przyszłości polskiej energetyki i gospodarki. Uwzględnić w nim również należy perspektywy eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu i ropy oraz pojawiającą się możliwość częściowej substytucji paliw stałych w energetyce i ciepłownictwie.

Należy również uwzględnić fakt, iż tempo wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną zdecydowanie spada.

Według wcześniejszych prognoz, powinniśmy realizować rocznie inwestycje rzędu 100-1200 MW nowych mocy wytwórczych, który to plan trzeba już jednak uznać za nierealny.

Nie zmienia to jednak faktu, że Polska energetyka pilnie wymaga poważnych inwestycji.

Podsektor wytwarzania musi szybciej odnawiać swój potencjał, którego ponad 70 proc. przekroczyło 30 lat, a sprawność bloków znacząco odbiega od światowych standardów (8-10 proc.).

Tymczasem niepewność regulacyjna związana z faktem, że pakiet ustaw kluczowych dla sektora energetyczno-paliwowego (tzw. Duży Trójpak) nadal nie pojawił się w Parlamencie, to jedna z podstawowych przyczyn zastoju w inwestycjach w energetyce.

Brak wiedzy, jakie mogą być koszty emisji CO2, nie do końca jasne plany Komisji Europejskiej (próby interwencji w ETS) w tym obszarze pogłębiają tę niepewność.

Myli się jednak każdy, komu wydaje się, że jakikolwiek polityk może nakazać prezesowi spółki, choćby ze stoma procentami udziałów Skarbu Państwa, by realizował jakąkolwiek inwestycję, której rentowność stoi pod znakiem zapytania.

Państwo może, a w pewnych sytuacjach powinno, korzystać z narzędzi o charakterze regulacyjnym, które takie inwestycje - ważne ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju - wymuszą, nie zaburzając relacji rynkowych, ale obniżając poziom ryzyka inwestora.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP