Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strategia dla górnictwa według związkowca: trzy razy chaos

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
17-11-2006 00:00
Strategia dla górnictwa według związkowca: trzy razy chaos

- Oba programy - dla górnictwa i dla energetyki - są rozbieżne. Strategia dla górnictwa to chaos, a program dla energetyki zawiera hasła nie poparte konkretną treścią - podkreśla Kazimierz Grajcarek, szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".

Jak ocenia Pan programy dla energetyki i górnictwa? Czy ich założenia są ze sobą zbieżne?
- Moim zdaniem są to rozbieżne programy, co oczywiście nie wróży dobrze polskiej gospodarce. Pamiętajmy, że w ostatnim czasie Unia Europejska często zaznacza, że węgiel kamienny będzie miał ogromne znaczenie dla jej bilansu energetycznego. Ze strony Unii płyną czytelne sygnały, spogląda ona teraz na węgiel łaskawszym okiem. I co? I nic! W strategii dla górnictwa na lata 2007-2015 nie ma mowy o tym, by sięgnąć po unijne pieniądze na rozwijanie tzw. czystych technologii węglowych. A w nich należy upatrywać szans górnictwa. Niby przewiduje się, że takie technologie mogą być u nas w przyszłości rozwijane, ale spycha się decyzje o tym w ręce prezesów spółek węglowych. A przecież np. Kompania Węglowa znajduje się w ciężkiej sytuacji. Ponadto irytujący jest fakt, iż stale mówi się, że spółki węglowe mają być rentowne. Ale one nie mogą przecież podnosić cen węgla! Jeżeli spółki węglowe mają być rentowne, to uwolnijmy ceny węgla.

Tyle że wówczas ceny prądu poszybują do góry, bo wytwórcy podwyżką cen energii elektrycznej z miejsca zrekompensują sobie fakt, iż muszą więcej płacić za węgiel.

- No oczywiście. Ja tylko zwracam uwagę na to, że nie można mówić w kółko o wolnym rynku, a jednocześnie podkreślać, że kopalnie muszą być rentowne, choć nie mogą podnosić cen węgla. Tu jest sprzeczność. Państwo powinno mieć wpływ na kształtowanie cen, ale jeśli tak, to niech niektórzy przestaną wreszcie krzyczeć o tym wolnym rynku! Nam się program dla górnictwa nie podoba. I od dłuższego już czasu podkreślamy, że chcielibyśmy usiąść z autorami tego dokumentu i podyskutować. Tyle że autorzy programu znajdują się chyba pod jakimś szczególnym nadzorem, skoro nawet nie wiadomo dokładnie, co to za ludzie.

Wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz mówi, żeby to z nim rozmawiać o programie dla górnictwa. Ale minister jest od kreowania polityki gospodarczej. Natomiast my chcieliśmy porozmawiać z tymi, którzy ten program opracowali. Oba programy - ten dla górnictwa i ten dla energetyki - są rozbieżne. Najpierw należałoby opracować program dla całej gospodarki, a dopiero później opracowywać programy branżowe. Nie wiem, czy oni nie potrafią sensownej strategii dla górnictwa opracować, czy też lobby gazowe tak mocno naciska... Import węgla z Rosji też niepokoi. Według naszych szacunków, w tym roku z Rosji trafi na nasz rynek pięć milionów ton węgla. Strategię dla górnictwa mogę określić w trzech słowach: chaos, chaos, chaos.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP