PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strategia energetyczna dla Polski: strzał do sześciu celów

Autor: Dariusz Ciepiela
10-05-2009 00:00 |  aktualizacja: 19-05-2009 15:50
Strategia energetyczna dla Polski: strzał do sześciu celów
Minus bardzo dobrze

<br><br>
<b>Prof . Krzysztof Żmijewski Politechnika Warszawska</b><br><br>

W projekcie "Polityki..." zabrakło dwóch rzeczy. Niezauważona została w pełni kwestia 15-proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w energii końcowej. Zostało to uwzględnione jedynie w przypadku energii elektrycznej i paliw transportowych, ale zabrakło przy energii cieplnej, stanowiącej blisko połowę energii końcowej. Druga kwestia to brak informacji o tym, jak działania opisane w "Polityce..." sfinansować. Mam nadzieję, że pomysł na finansowanie nie polega na zwiększeniu cen energii elektrycznej i ciepła tak wysoko, aż inwestorzy zechcą zacząć inwestować.
Zapotrzebowanie na energię pierwotną w podziale na nośniki Energochłonność i elektrochłonność PKB

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt "Polityki energetycznej Polski do roku 2030". Zdaniem autorów, jest to najbardziej konkretny tego typu dokument, jaki powstał do tej pory w Polsce.

Naszą strategię energetyczną budowaliśmy tak, by jak najlepiej wykorzystać dostępny nam potencjał - przekonuje Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. - Ropy i gazu wystarczy na ok. 30-50 lat, dostępność węgla szacowana jest na 200- 300 lat, OZE są w zasadzie niewyczerpalne. Na podstawie tych danych skonstruowaliśmy przejrzystą strategię jakościową: po pierwsze efektywność energetyczna, po drugie więcej "czystego" węgla, po trzecie znacznie więcej odnawialnych źródeł energii.
Jak zaznaczono w projekcie dokumentu, podstawowymi kierunkami polskiej polityki energetycznej są: poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii, dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej, rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

Autorzy dokumentu przekonują, że kwestia efektywności energetycznej jest traktowana w polityce energetycznej w sposób priorytetowy, a postęp w tej dziedzinie będzie kluczowy dla realizacji wszystkich jej celów.

Główne cele polityki energetycznej w tym obszarze to dążenie do utrzymania zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego, tj. rozwoju gospodarki następującego bez wzrostu zapotrzebowania na energię pierwotną oraz zmniejszanie energochłonności polskiej gospodarki do poziomu krajów UE-15.

Szczegółowymi celami w tym obszarze są zwiększenie sprawności wytwarzania energii elektrycznej poprzez budowę wysoko sprawnych jednostek wytwórczych, dwukrotny wzrost do roku 2020 produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w technologii wysoko sprawnej kogeneracji. Planowane jest także zmniejszenie strat sieciowych w przesyle i dystrybucji, m.in. poprzez modernizację i budowę nowych sieci oraz rozwój generacji rozproszonej.

Równie ważnym celem w tej wersji "Polityki..." jest dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej. Zdaniem autorów dokumentu, jest ona jednym z najbardziej pożądanych źródeł wytwarzania energii. Oprócz braku emisji CO2, zapewnia niezależność od typowych kierunków pozyskiwania surowców energetycznych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP