PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strategia goni strategię

Autor: Dariusz Ciepiela
18-05-2005 00:00

W kwietniu rozpoczęły się negocjacje nad projektem „Strategii rozwoju transportu na lata 2007-2013”, w lutym rząd przyjął „Strategię restrukturyzacji i prywatyzacji grupy PKP na lata 2005-2007”, a Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt „Polityki Transportowej Państwa na lata 2005-2025". W każdym z tych dokumentów znalazły się rozwiązania dotyczące rynku kolejowego.

Jak określono w „Strategii restrukturyzacji i prywatyzacji grupy PKP” istotą funkcjonowania PKP w latach 2005-2007 będzie wykonywanie zadań związanych z zarządzaniem aktywami i pasywami spółki oraz realizacja celów restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych, dotyczących spółek należących do Grupy PKP. W związku z tym, 1 stycznia 2006 roku PKP zostaną przekształcone w Fundusz Mienia Kolejowego. Będzie on następcą prawnym PKP i spółką akcyjną będącą w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
Podstawowym zadaniem PKP ma być podjęcie ostatecznych decyzji i wykonanie faktycznych czynności dotyczących wniesienia składników majątkowych do poszczególnych spółek z Grupy PKP. Wszystkie składniki majątku niezbędne dla spółek zostaną wniesione w latach 2005-2006. W 2005 roku przeprowadzona zostanie głęboka restrukturyzacja spółki PKP SA w celu redukcji kosztów i zmniejszenia zasobów. PKP, a następnie Fundusz Mienia Kolejowego, pełnić będą decydującą rolę we wdrażaniu reformy Grupy PKP. Zakres działań PKP obejmować będzie m.in. wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego, dobrych praktyk zgodnie z zasadami OECD oraz przejrzystych procedur wewnętrznych w Grupie PKP.


Czas na zmiany


Kluczowe zmiany, które zaproponowano w „Strategii restrukturyzacji i prywatyzacji Grupy PKP” dotyczą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. PLK są podstawową spółką z Grupy PKP, której głównymi zadaniami są utrzymanie, remonty i modernizacja linii kolejowych. W związku z tym, że rolą spółki jest zapewnienie powszechnego dostępu do infrastruktury kolejowej, zostanie zapewniona pełna niezależność PLK od PKP. Docelowo wszystkie akcje PLK, będące własnością PKP, przejmie Skarb Państwa.

Przewidziano utworzenie Grupy Kapitałowej PLK. PLK przejmie od PKP wszelkie funkcje związane z kwestiami technicznymi, eksploatacyjnymi i inwestycyjnymi, dotyczącymi systemu funkcjonowania infrastruktury dla kolejnictwa. Tworzenie powiązań kapitałowych między PLK i pozostałymi spółkami infrastrukturalnymi zakończy się w 2005 roku. W wyniku tych zmian PLK staną się właścicielem nie mniej niż 25 proc. + 1 udziałów (akcji) w podmiotach: PKP Energetyka, PKP Telekomunikacja, PKP Informatyka oraz w przyszłości, wydzielonej z PKP, spółki zarządzającej dworcami kolejowymi. Poszczególne podmioty z grupy kapitałowej będą realizować indywidualne strategie rozwoju. W celu zwiększenia konkurencyjności transportu kolejowego od 2005 roku PLK będą realizować politykę redukcji cen dostępu do infrastruktury kolejowej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP