Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strategie na wzrost gospodarczy: Polowanie na wartości

Autor: Oskar Filipowicz
16-12-2004 00:00
Strategie na wzrost gospodarczy: Polowanie na wartości

Ożywienie gospodarcze zwiastuje nowy okres nasilenia fuzji i przejęć. Ruch na rynku będzie miał jednak prawdopodobnie odmienny charakter od radosnego boomu połowy lat 90. Doświadczenia czasu recesji, dojrzałość przedsiębiorców, wspólny, choć pełen dysproporcji, europejski rynek to czynniki, które zaważą na kształcie i wartości rodzimego rynku przejęć.

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca Mięsiecznika Gospodarczego “Nowy Przemysł” kontynuuje cykl debat i publikacji pod hasłem “Strategie na wzrost gospodarczy“ realizowany wspólnie z firmami Oracle Polska oraz Ernst&Young.
Liczba i wartość fuzji i przejęć na polskim rynku wzrośnie – ta, wyrosła na gruncie obserwowanego wzrostu gospodarczego teza, ma coraz więcej zwolenników. Niejednoznaczne są natomiast oceny czynników mających wywołać ożywienia na polskim rynku kapitałowym. Zwykle wskazuje się na główną przyczynę – akcesję do UE. W końcu poszerzenie Unii to największa fuzja nowożytnej Europy…

Różnice w kosztach pracy między krajami starej (15) i nowej Unii czynią z naszego kraju potencjalnie atrakcyjny obszar do przenoszenia działalności gospodarczej – właśnie poprzez przejmowanie firm lub wchodzenie w alianse z miejscowymi podmiotami. Nie bez znaczenia są także z reguły niższe wyceny spółek wartych przejęcia – szczególnie w przypadkach, gdy chodzi o podmioty osłabione recesją i szukające (np. poprzez pozyskanie nowego partnera, inwestora) dróg wyjścia z impasu i wykorzystania koniunktury.

Nierzadkie są u nas przypadki firm tworzonych dla opanowania interesujących nisz, stworzenia atrakcyjnego produktu lub pozyskania ciekawych klientów z myślą o atrakcyjnym wyjściu z biznesu. Dla nich nadchodzi czas kiedy, będzie się można „dobrze sprzedać”.

Także trwający wysyp debiutów giełdowych dobrze wróży rynkowi fuzji i przejęć – firmy planują przeznaczenie wpływów na rozwój poprzez akwizycję.


Po pierwsze – po co?


Z praktyki firm doradczych wynika, że w okresie wzrostu gospodarczego wzrasta liczba fuzji i przejęć. Z drugiej strony koniec okresu recesji, gdy fundusze venture capital czy private equity z trudem znajdują ciekawe cele do inwestycji, jest dobrym momentem na windowanie ceny za nabycie udziałów przedsiębiorstwa.

Motywy fuzji i przejęć pozostają takie same: ekspansja terytorialna, pozyskanie rynku, ciekawego klienta, rozwój kompetencji czy – to wcale nierzadkie – przejęcie pracowników o rzadkich umiejętnościach czy wyjątkowej wiedzy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP