PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strefa Śląsk

Autor: Paweł Szygulski, Adrian Ołdak, Oskar Filipowicz
18-03-2015 15:03 |  aktualizacja: 18-03-2015 15:58
Strefa Śląsk

foto: andrzejwawok.com

Trwają prace i debata publiczna nad programem, który ma stymulować rozwój gospodarczy województwa śląskiego. Wzmocnienie specjalnych stref ekonomicznych to wybijający się, ale nie jedyny, postulat.

Do końca marca powinniśmy poznać rezultaty prac międzyresortowego zespołu ds. wzmocnienia przemysłowego Śląska. Od początku pracom tego gremium towarzyszyły wypowiedzi sugerujące, że jednym z głównych punktów programu będzie zwiększenie obszaru i zintensyfikowanie działalności Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wicepremier Janusz Piechociński zasugerował publicznie już w styczniu, że strefy ekonomiczne powinny być rozwijane na terenach pokopalnianych i zapowiedział przygotowanie mechanizmu na rzecz ich przejmowania, dozbrajania i przyciągania inwestorów. Minister gospodarki nie wykluczył przy tym, że dla doposażenia pokopalnianej infrastruktury dla nowych celów wykorzystane zostaną Polskie Inwestycje Rozwojowe.

To nie przypadek: prace nad generalnie potrzebnym najbardziej uprzemysłowionemu regionowi kraju planem rozwojowym - zostały zainicjowane w kontekście koniecznych przeobrażeń górnictwa węgla kamiennego, których skutki ekonomiczne

i społeczne z pewnością odczuje całe województwo. Już pierwsze propozycje samorządowców i przedsiębiorców z regionu związane były z zagospodarowaniem terenów zdegradowanych przez przemysł i górnictwo, rozwojem infrastruktury i dostępnością komunikacyjną.

Z kopalń na hałdy

Tereny pogórnicze nie nadają się do prostego zagospodarowania pod nowe inwestycje. Zwykle są bowiem zdegradowane nie tylko poprzez masowe składowanie kopalnianych odpadów na ich powierzchni, ale także przez szkody górnicze.

- Patrząc na atrakcyjność inwestycyjną Górnego Śląska, musimy pamiętać o szkodach górniczych i o problemach, które się z nimi wiążą - przestrzega Mirosław Koszany, prezes zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych. W sumie obszar terenów zdegradowanych sięga niemal 5 tys. ha.

Wiele wskazuje na to, że w programie dla Śląska znajdzie się miejsce dla rewitalizacji miast, które w dużej mierze znajdują się na terenach pogórniczych. Przedstawiciele branży rekultywacji takich terenów podkreślają jednak, że działania takie powinny być szersze, a zarazem, ściśle koordynowane. Wtedy, ich zdaniem, będzie można je przekuć w koło zamachowe dla lokalnej gospodarki.

- Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, by ściągnąć na Śląsk większą liczbę inwestorów, to zrewitalizować tereny pogórnicze - przekonuje Tadeusz Koperski, prezes firmy Haldex, specjalizującej się w rekultywacji takich terenów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP