PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strzał w ochroniarzy na "śmieciówkach"

Autor: Paweł Szygulski
24-05-2015 09:22 |  aktualizacja: 24-05-2015 09:23
Strzał w ochroniarzy na "śmieciówkach"

foto: andrzejwawok.com, shutterstock

Branżę usług ochroniarskich czeka skokowy wzrost kosztów działalności. Przedsiębiorcy szykują się na przetrwanie tego momentu, a jednocześnie zgłaszają pretensje o krótkowzroczną politykę fiskalną i niestabilne prawo.

Ochrona osób i mienia to rynek, którego roczna wartość kształtuje się na poziomie około 7,5 mld zł. Działa na nim w Polsce ponad 5 tys. firm, zatrudniających blisko 300 tys. pracowników. Branża staje obecnie wobec problemów, które podważają fundamenty jej działania.
Jedną z bolączek branży było dotychczas rozstrzyganie zamówień publicznych wyłącznie według kryterium najniższej ceny. W październiku ubiegłego roku weszły w życie zmiany w prawie, które miały wyeliminować tę wadę. Ich skutek nie jest jednak zadowalający.

- Zamawiający dzielą zamówienia na części o wartości niższej niż podlegająca prawu zamówień publicznych i robią zamówienia z wolnej ręki na zasadzie zapytania ofertowego. I tu cena jest niestety ciągle jedynym kryterium - twierdzi Sławomir Wagner, prezes zarządu Polskiej Izby Ochrony.

Tymczasem, jego zdaniem, zrezygnowanie z kryterium najniższej ceny jest konieczne, by podnieść jakość usług ochroniarskich oraz uzdrowić sytuację na rynku pracy. To właśnie kryterium było przyczyną upowszechnienia się w branży nieoskładkowanych umów zleceń.

ZUS, zysk, strata

- W 2008 roku po czterech latach funkcjonowania Ustawy zamówień publicznych, pracodawcy zwrócili się do rządu o wprowadzenie możliwości waloryzacji umów w toku na skutek zmian prawa generujących wyższe koszty prowadzonej działalności, a otrzymali zaostrzenie przepisów, uniemożliwiających nawet pokrycie wzrostu płacy minimalnej. W efekcie w tempie 30 proc. rocznie zaczęła się zwiększać liczba umów zleceń na rynku, kosztem umów o pracę - wyjaśnia Grzegorz Dzik, prezes firmy Impel SA.

Rząd zareagował w roku 2011, wprowadzając inicjatywę wzrostu o 2 proc. składek ZUS, co doprowadziło do przyspieszenia przyrostu umów zleceń, w tym nieoskładkowanych o 120 proc. w kolejnym roku. Baza podatkowa ZUS w tych latach systematycznie malała, ponad 1,5 mln pracowników przesz-ło w rozliczeniach wynagrodzenia z umów o pracę na umowy zlecenia.

Zatrudnianie na umowy zlecenia stało się powszechną praktyką branży.

- Według naszych szacunków około 70 proc. pracowników pracuje na umowach zleceniach. W tym są też oczywiście umowy łączone, czyli sytuacje, w których część pracy jest świadczona na umowę o pracę, a część w ramach umowy zlecenia - informuje Wagner.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP