PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Surowce rządzą

Autor: Ireneusz Chojnacki, Renata Dudała, Dariusz Malinowski, Marcin Szczepański, Oskar Filipowicz
29-12-2011 00:00
Surowce rządzą
Udział w przychodach Rosji z eksportu paliw kopalnych (w proc.) Prognoza wydobycia rud żelaza na świecie (w mln ton) Konsumpcja węgla na świecie (w proc.) Konsumpcja węgla na świecie (w mln tce*)

Świat nie ma złudzeń: surowców będzie coraz mniej, dla wielu nie ma rozsądnej alternatywy. Dostęp do zasobów naturalnych stał się kluczowym atutem w globalnej gospodarce.

W miarę rosnącego apetytu na surowce świat zdaje sobie sprawę z ograniczonego charakteru zasobów naturalnych. Od dostępu do surowców, posiadania ich aktualnie eksploatowanych i potencjalnie dostępnych zasobów, od możliwości wpływania na ich cenę zależy coraz więcej w światowej gospodarce.
Wiele zasobów kluczowych surowców - zarówno nośników energii, jak i rud metali oraz innych surowców strategicznych - ulokowanych jest w niestabilnych politycznie rejonach świata, co wymaga wpisania wzrastającego ryzyka surowcowego w plany biznesowe.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) dostrzegają m.in. zagrożenia związane z ryzykiem politycznym w regionach koncentracji wydobycia ropy. Niedostatek inwestycji w sektorze wydobywczym w państwach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej może mieć daleko idące konsekwencje dla światowych rynków energetycznych. Ten niedostatek może być efektem nie tylko wyższego wskaźnika ryzyka inwestycyjnego, ale i celowych działań rządów, aby wolniej rozwijać moce wydobywcze.

Nowoczesna logistyka staje się jednym z kluczowych czynników decydujących o dostępności i cenie surowców.

Węgiel brunatny zapewne pozostanie surowcem lokalnym ze względu na kaloryczność i koszty transportu, ale gaz ziemny staje się surowcem globalnym ze względu na upowszechnienie się technologii skraplania i przewozu drogą morską. Rozwój transgranicznych sieci przesyłowych stabilizuje globalny rynek nośników energii i działa na korzyść odbiorców, zwiększając bezpieczeństwo dostaw i pogłębiając konkurencję.

Za nieodwracalny trend trzeba uznać stały nacisk na zrównoważony rozwój gospodarki - to jest taki, który bardziej racjonalnie gospodaruje ograniczonymi zasobami surowców z myślą o środowisku i dziedzictwie, które pozostawimy przyszłym pokoleniom.

"Zielony" sposób myślenia szybko przestał być elementem postawy idealistycznej czy doktryny radykalnych ekologów, a staje się składnikiem strategii biznesowej wielkich firm uwzględniającej zasady odpowiedzialności społecznej biznesu.

W następstwie tej ewolucji zmienia się rola poszczególnych surowców, polityka modyfikuje poziom popytu na niektóre z nich. W realiach wydawałoby się otwartej na konkurencję i wolny rynek globalnej gospodarki nie zniknęły praktyki wykorzystywania przez dostawców swojej roli w celach politycznych - szczególnie w przypadku mocarstw, które pozostawiają w wyłącznej gestii państwa gospodarkę surowcami.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP