PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Surowiec wtórny pobudza wyobraźnię

Autor:
19-11-2001 00:00

W państwach Unii Europejskiej już w latach osiemdziesiątych zwrócono szczególną uwagę na zagrożenia ekologiczne powstające w czasie produkcji, dystrybucji i utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych. Problem nadmiaru odpadów pojawił się również w Polsce na skutek wzrostu ilościowego, jaki towarzyszy rozwijającej się gospodarce rynkowej. Podstawowym sposobem zagospodarowania odpadów w Polsce pozostaje nadal deponowanie ich na wysypiskach.

O ile makulatura, szkło, tekstylia, a szczególnie metale są w Polsce mniej lub bardziej profesjonalnie odzyskiwane z odpadów, to tworzywa sztuczne stosowane we wszystkich sferach życia, których udział procentowy w odpadach stale rośnie, są pozyskiwane jako surowiec wtórny w stopniu minimalnym.
Deponowanie na wysypiskach odpadów z tworzyw sztucznych, w wielu przypadkach wartościowych surowców dających się przetworzyć przemysłowo, nie jest ani ekonomicznie, ani ekologicznie uzasadnione. Recycling, czyli zbiórka, selekcja i ponowne wykorzystanie odpadów to oszczędność surowców i energii, a w rezultacie czystsze środowisko naturalne. Rzecz w tym, by wybrać najwłaściwszą z możliwych do zastosowania technologii ich zagospodarowania, pozwalającą nie tylko na nieuciążliwe dla środowiska deponowanie, ale i wyraźne zmniejszenie ich strumienia poprzez fakt wtórnego wykorzystania. A przecież tworzywa sztuczne wykorzystywane są prawie we wszystkich dziedzinach życia.
Firma Hauhinco Transfer Technologii Sp. z o.o. doceniając wagę problemu i wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom w zakresie odzyskiwania i zagospodarowywania surowców wtórnych, podjęła z powodzeniem próbę zaoferowania polskiej gospodarce maszyn, urządzeń i całych linii technologicznych do recyclingu.
Między innymi w ofercie znajdują się urządzenia i całe linie technologiczne do odzyskiwania jako surowiec wtórny wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Oferta obejmuje wszystkie etapy :
Niewątpliwie dodatkowym argumentem przemawiającym za słusznością wdrażania technologii recyclingu, jest szeroka gama zastosowań produktów wytworzonych na bazie odzyskanych tworzyw sztucznych. Są to:

•- elementy małej architektury, np.: wyposażenie placów zabaw, ławki, krzesła, stoły, balustrady,

•- elementy budowlane, np.: kostka i płyty chodnikowe i parkingowe, płyty na pobocza jezdni, nawierzchnie w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, ekrany dźwiękowe przy drogach i autostradach, dachówki, rury do instalacji wod.-kan. i gazowych, osłony na rynny, elementy drzwi i okien, parapety, listwy i panele ścienne,

•- palety, pojemniki na śmieci

•- zderzaki i deski rozdzielcze samochodowe.

Oczywiście wyżej przytoczone elementy wykonywane z surowca wtórnego, jakim jest tworzywo sztuczne należy traktować jako przykład i nie zamykają one drogi do wyobraźni producentów korzystających lub zamierzających korzystać z tak powszechnego i dostępnego źródła surowca, jakim są odpady.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP