Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

System obsługi rynku terminowego Giełdy Energii

Autor: Paweł Opara, Andrzej Sutkowski*
10-09-2001 00:00

W marcu tego roku Giełda Energii SA podjęła decyzję o uruchomieniu rynku terminowego kontraktów na fizyczną dostawę energii elektrycznej. Zgodnie z założonym harmonogramem 23 maja odbyła się pierwsza sesja giełdowa, na której zawarto jeden kontrakt na dostawę energii elektrycznej w sierpniu, po cenie 103,48 PLN za 1 MWh (łączna wartość kontraktu wyniosła prawie 77 tys. PLN), przy 5 ofertach sprzedaży i 3 ofertach zakupu. System informatyczny obsługi rynku został wykonany i wdrożony przez IMPAQ Polska.

Charakterystyka rynku
Rynek terminowy kontraktów na dostawę energii elektrycznej jest pierwszym segmentem rynku instrumentów pochodnych uruchomionym przez Giełdę Energii. Kontrakt na dostawę energii elektrycznej jest instrumentem komplementarnym w stosunku do kontraktu terminowego, rozliczanego finansowo, którego wprowadzenie do obrotu nastąpi w grudniu br. Uruchomienie w pierwszej kolejności rynku kontraktów z dostawą fizyczną ma na celu pokazanie podmiotom z branży energetycznej mechanizmów i zasad działania rynku terminowego oraz uświadomienie korzyści płynących z wykorzystywania instrumentów pochodnych.
Przedmiot obrotu i uczestnicy rynku
Przedmiotem obrotu na rynku terminowym jest miesięczny kontrakt terminowy na energię elektryczną rozliczany poprzez fizyczną dostawę energii. Ze względu na fizyczny charakter rynku, uczestnikami obrotu mogą być zakłady energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną. Obrót ma charakter anonimowy. Nazwy uczestników składających oferty i nazwy stron zawierających transakcje nie są ujawniane.
Okres wykonania kontraktu wynosi jeden miesiąc kalendarzowy i pokrywa się z miesiącami kalendarzowymi. Liczba godzin w terminie wykonania zależy od liczby dni w miesiącu oraz liczby godzin w dobie (z uwzględnieniem zmian czasu na letni i zimowy) i waha się od 672 do 745 godzin. Każdego dnia w obrocie znajdują się kontrakty o terminach wykonania przypadających na trzy najbliższe miesiące kalendarzowe. Jednostka dostawy wynosi 1 MW w każdej godzinie terminu wykonania. Nominał (wielkość) kontraktu waha się od 672 MWh do 745 MWh.

Warunki obrotu
System obrotu funkcjonuje na zasadzie tabeli ofert. Członkowie giełdy - uczestnicy obrotu mają do dyspozycji jeden rodzaj zlecenia - zlecenie normalne z limitem ceny. Uczestnik może anulować złożone przez siebie zlecenie, jeżeli nie zostało ono jeszcze zrealizowane. Zlecenia mogą składać wyłącznie osoby upoważnione przez członków giełdy. Giełda przyjmuje wyłącznie zlecenia z limitem ceny. Maksymalna wielkość zlecenia wynosi 100 kontraktów.
Zlecenia opiewające na większą niż 1 liczbę kontraktów można zrealizować częściowo, przy czym każda częściowa transakcja dotyczy przynajmniej jednego kontraktu. W przypadku częściowej realizacji zlecenia jego niezrealizowana część pozostaje w tabeli ofert.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP