PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Systemy automatyki i sterowania do liftingu

Autor: Jarosław Maślanek
31-03-2009 00:00 |  aktualizacja: 03-04-2009 12:49
Systemy automatyki i sterowania do liftingu
<b>Michał Wojtulewcz wice prezes zarządu Astor </b><br><br>

Do najczęstszych błędów popełnianych podczas przygotowywania i wdrożenia modernizacji systemów automatyki zaliczyłbym brak odpowiednich buforów czasowych i finansowych w projekcie wdrożeniowym oraz braki w przemyśleniu całego procesu od początku do końca. Jako dostawca automatyki spotykamy się często z zamówieniami na wczoraj, które pośrednio świadczą o nie najlepszym planowaniu wdrożenia. <b>Dariusz Augustyński inżynier wsparcia technicznego sekcji PLC z firmy MPL Tech nology</b>
<br><br>
 Czas procesu modernizacji systemów automatyki zależy głównie od szybkości, precyzji działania elementów i ich niezawodności. Szybkość wykonywania poszczególnych operacji i zadań ma ogromny wpływ na czas produkcji. Koszty takiego przedsięwzięcia uzależnione są od tego, jak bardzo złożony jest system automatyki przeznaczony do modernizacji. W kalkulacji trzeba brać także pod uwagę stopień zaawansowania technologicznego, jaki chcemy uzyskać.

Przestarzałe systemy automatyki i sterowania to nie tylko większa awaryjność i przestoje, ale i niebezpieczeństwo dla pracowników. Kiedy przedsiębiorstwo powinno podjąć decyzję o modernizacji automatyki i jak przygotować się do przeprowadzenia "operacji na żywym organizmie"?

Decyzję o unowocześnieniu automatyki inwestor powinien podjąć, biorąc pod uwagę dwa kryteria - bezpieczeństwa oraz aspektu biznesowego.
- Bezpieczeństwa ludzi i fabryk nie da się przeliczyć na pieniądze, więc jeżeli istnieje zagrożenie niesprawnej pracy układów, awarii niosących takie ryzyko, nie należy zwlekać z modernizacją - przestrzega Michał Wojtulewicz, wiceprezes zarządu Astor.

Przyjmuje się, że granicą czasową wyznaczającą moment zużycia układów elektronicznych jest 10 lat, chociaż w wypadku każdego rozwiązania powinna ona być ustalana indywidualnie. Natomiast kryterium biznesowym jest zwrot z inwestycji w nowe układy. - Jeżeli przestoje są częste, a ze względu na trudno dostępne części zamienne do starych urządzeń trwają długo, powinniśmy wyliczyć utracone w ten sposób korzyści i uwzględnić je w kalkulacji zwrotu z inwestycji - radzi Wojtulewicz.

Nasz rozmówca podkreśla, by do kwestii podejść nie od strony kosztów, tylko utraconych korzyści, nie należy więc liczyć ile, mimo zatrzymanej instalacji, inwestor musi zapłacić personelowi, a raczej o ile obniżyły się przychody ze względu na przestój. Podejście do wyliczania strat przez utracone korzyści ma szczególny sens przy pracy trzyzmianowej i zamówieniach czekających w kolejce - argumentuje wiceprezes Astora.

Na kryterium zużycia systemów zwraca również uwagę Dariusz Paszkowski, account manager w pionie automatyki przemysłowej Honeywell. Jego zdaniem, decyzję o przeprowadzeniu modernizacji automatyki należy podjąć, gdy dotychczas stosowane rozwiązania zaczynają być przestarzałe, następuje widoczny spadek niezawodności systemu, zwiększa się częstotliwość awarii, możliwość zakupu części zamiennych jest ograniczona lub z czasem staje się zupełnie niemożliwa. - Ten przypadek dotyczy zarówno stacji operatorskich, jak i elementów systemu DCS (procesory i karty wejść/ wyjść) - zwraca uwagę przedstawiciel Honeywell.
- Niezawodność systemów DCS opartych na komputerach klasy PC zależy od dostępności sprzętu komputerowego oraz systemów operacyjnych, najczęściej Windows.

Termin unowocześnienia uzależniony jest oczywiście od ceny oferowanych modułów, wsparcia technicznego dla eksploatowanych systemów przez producenta, konieczności adaptacji do systemów zarządzania przedsiębiorstwem MES/R3 oraz systemów bazodanowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP