Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szansa dla Wielkiej Syntezy Chemicznej

Autor: (MG)
22-04-2006 00:00

Niemiecki koncern chemiczny PCC kupił większościowe pakiety akcji zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. Giełdowy Ciech nabył udziały w zakładach w Nowej Sarzynie i w bydgoskim Zachemie. Tym samym Nafta Polska zakończyła prywatyzację czterech zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej.

Niemiecka spółka Petro Carbo Chem zapłaciła za 80 proc. akcji Kędzierzyna 100 mln zł. Zobowiązała się także zainwestować w ciągu pięciu lat blisko 360 mln zł. Za Tarnów (także 80-procentowy pakiet akcji) PCC zapłaciło prawie 366 mln zł. Na przebieg i efekt negocjacji cenowych wpłynęły lepsze w pierwszych miesiącach roku wyniki finansowe obu spółek. Inwestor dopłacił łącznie 34 mln zł i podwyższył próg deklarowanych inwestycji. Ciech zapłacił za pakiet akcji (80 proc.) Sarzyny ponad 244 mln zł, a za taki sam pakiet Zachemu 68 mln.
Nowi właściciele w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestują w Bydgoszczy, Nowej Sarzynie, Tarnowie i w Kędzierzynie w sumie więcej niż wyniosą łączne przychody ze sprzedaży akcji czterech zakładów chemicznych. W Sarzynie na inwestycje Ciech przeznaczy 130 mln zł, w Sachemie 176 mln (o planach inwestora związanych z nowymi akwizycjami czytaj na str. 82).

Dla Zakładów Azotowych w Tarnowie gwarantowane inwestycje (blisko 0,5 mld zł) będą oznaczały przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności, dzięki powstaniu instalacji POM (czyli polioxymetylenu). Nowa inwestycja za 300 mln zł ma wytwarzać od 27 do 30 tys. ton tworzywa, co oznacza potrojenie obecnej produkcji. W ZA Kędzierzyn połowa środków gwarantowanych inwestycji (około 200 mln zł) przypadnie na odtworzenie instalacji kwasu azotowego. Dla Zachemu wejście inwestora jest ratunkiem przed upadłością.


Jak to z syntezą było...


W połowie marca parafowane umowy z dwoma inwestorami chemicznych spółek czekały jeszcze na podpisanie przez zarząd prywatyzującej je Nafty Polskiej. 14 marca wszystko wskazywało na to, że umowy z PCC AG (ZAK i ZAT) i Ciechem (Sarzyna i Zachem) zostaną podpisane. Warunkiem dotrzymania terminu prywatyzacji czterech firm ciężkiej chemii w pierwszym półroczu było uzyskanie zgód UOKiK (o które występują nabywcy) i rządu. Na szybką zgodę UOKiK wpłynął zapewne fakt, że Urząd zaledwie przed trzema kwartałami zamknął badanie chemicznego rynku poprzedzające zgodę na wniesienie akcji spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh) do Nafty Polskiej. W sumie jednak Nafta czekała na zgodę UOKiK na koncentrację (w przypadku wniesienia spółek do tej prywatyzacyjnej agendy w istocie formalną) wielokrotnie dłużej niż przewidziane dwa miesiące.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP