PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szansa na wygranie konkurencji

Autor: Renata Dudała
16-02-2001 00:00

Huta Jedność – będąca jedną z najstarszych hut w Polsce planowała wybudowanie zakładu produkującego rury bez szwu już pod koniec lat 70. Wtedy to podpisano z firmą Mannesman Demag-Meer kontrakt na dostawę maszyn i urządzeń dla nowej walcowni rur o zdolności 400 tys. ton w skali roku. Zmiany polityczne i załamanie gospodarcze lat 80. odsunęły realizację walcowni na dalsze lata. Huta nie była w stanie samodzielnie kontynuować inwestycji.

W marcu 1995 roku powołano przedsiębiorstwo Walcownia Rur Jedność w celu dokończenia rozpoczętej wcześniej inwestycji, ale już w wymiarze produkcji 160 tys. ton rur rocznie, przy doposażeniu w najnowsze urządzenia.
Huta Jedność wniosła w postaci aportu posiadane urządzenia, natomiast PIW Enpol oraz Stalexport gotówkę. Te właśnie przedsiębiorstwa przy konsultacji z Mannesmanem i Siemensem podjęły decyzję o realizacji walcowni. Kontrakt z MDM z 1997 roku na dostawę z zakresu sterowania i automatyki gwarantował światowy poziom techniczny i technologiczny. Do czerwca 2000 roku, mimo wstrzymania finansowania wykonano 75% zaprogramowanych dostaw i prac oraz zrealizowano 60% przewidzianych nakładów inwestycyjnych. Finansowanie wstrzymano w styczniu 2000 roku z powodu niezgromadzenia przez inwestora określonego kapitału zakładowego. Banki oczekiwały bowiem podniesienia kapitału do wysokości 148 mln zł. Docelowo wielkość nakładów inwestycyjnych w wysokości 544 mln zł określił nowy biznesplan.
W październiku ub. roku nastąpiła zmiana zarządu WRJ. Udało się zebrać brakujący kapitał i pozyskać dodatkową pożyczkę z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w kwocie 55 mln zł, co zamykało wielkość kwoty gwarantującej zakończenie inwestycji. Obecnie realizowana jest procedura związana z rejestracją akcji Skarbu Państwa wniesionych do Towarzystwa Finansowego Silesia w celu poręczenia tej pożyczki.
– Trudno zrozumieć dlaczego kilka instytucji i niechętnych inwestycji osób potrafiło tak skutecznie wstrzymywać wznowienie inwestycji – mówi Andrzej Reczyński, prezes Walcowni Rur Jedność Sp. z o.o. – Biorąc pod uwagę fakt, iż 47% polskiego rynku rurowego zaspokaja import, można domniemywać, że zagraniczni producenci poprzez swoje koneksje w polskich firmach skutecznie blokowały tę inwestycję. Nowa walcownia, obecnie największa i najbardziej nowoczesna w Europie jest olbrzymią szansą na wygranie konkurencji oraz przejęcie dotychczasowych rynków huty Jedność.
Patrząc na sytuację Siemianowic, w których bezrobocie sięga 18%, zamknięcie huty Jedność bez rozruchu nowej walcowni mogłoby doprowadzić do większego, bo aż 50% bezrobocia.
– Walcownia Rur Jedność to nie tylko przyszły producent rur konstrukcyjnych i przewodowych, ale przede wszystkim tych o największej wartości dodanej, tj. kotłowych i wiertniczych – podkreśla Andrzej Reczyński. Przewidywana rentowność walcowni szacowana jest na 12%, co w porównaniu do 3 – 5% rentowności w hutnictwie stawia ją w rzędzie opłacalnych inwestycji. Dotychczas wydano na realizację walcowni 380 mln zł. Do jej zakończenia należy wydać jeszcze 160 mln zł. – Te pieniądze są już dzisiaj w pełni zabezpieczone – dodaje prezes Reczyński. – W końcu trzeciego kwartału br. ruszy produkcja. Już teraz posiadamy taką ilość zamówień i umów przedwstępnych, które przekraczają możliwości realizacyjne w okresie jej dochodzenia do pełnej zdolności produkcyjnej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP