Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szara rzeczywistość zielonej energii

Autor: Patrycja Batóg
18-06-2010 00:00
Szara rzeczywistość zielonej energii
Największym źródłem elektrycznej energii odnawialnej w Polsce jest energetyka wodna. Jedyną możliwością jej rozwoju jest modernizacja elektrowni wodnych. Energetyka wiatrowa jest aktualnie najszybciej rozwijającym się, a zarazem najpopularniejszym sektorem energetyki odnawialnej w całej Europie.

Energetyka oparta na źródłach odnawialnych to przyszłość bez sensownej alternatywy. Najwyższy czas, by politycy i decydenci, przedsiębiorcy i mieszkańcy dostrzegli w zielonej energii i związanym z nią biznesie szansę dla siebie i swoich dzieci.

W ramach przyjętego przez UE Pakietu energetyczno-klimatycznego Polska ma do zrealizowania ambitny cel w zakresie udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w końcowym bilansie zużycia energii. Z 9 proc. w roku 2010 musi zwiększyć udział OZE do 15 proc. w roku 2020. Wypełnienie tego wymogu z pewnością nie będzie łatwe. Czasu jest niewiele, a bariery hamujące rozwój zielonej energetyki ciągle piętrzą się przed potencjalnymi inwestorami.
Rynek OZE w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, a zielony boom inwestycyjny jest dopiero przed nami. I mimo licznych zalet wynikających z wykorzystania OZE, inwestorzy do nowych przedsięwzięć podchodzą bardzo sceptycznie. Na taką sytuację ma wpływ przede wszystkim brak regulacji prawnych, które jasno wyznaczałyby tor rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Takim "kręgosłupem" determinującym kształt przyszłości polskiego sektora energetyki odnawialnej będzie "Plan działań na rzecz OZE" (tzw. Action Plan). Prace nad projektem dokumentu zostały zakończone i teraz czeka on na akceptację ministra gospodarki.

Według zaprezentowanej już części Action Planu, na 15,5-procentowy udział OZE w końcowym bilansie zużycia energii w 2020 roku w Polsce składać się będzie w 8,8 proc. ciepłownictwo i chłodnictwo, 3,8 proc. elektroenergetyka, natomiast pozostałe 2,9 proc. stanowić będzie transport.

Z wiatrem czy pod wiatr?

Obecnie największym źródłem elektrycznej energii odnawialnej w Polsce jest energetyka wodna. Jednak potencjał produkcji energii z wody jest już praktycznie wyczerpany i jedyną możliwością rozwoju jest modernizacja już istniejących dużych i małych elektrowni wodnych.

Tuż za energetyką wodną podąża energetyka wiatrowa, która jest aktualnie najszybciej rozwijającym się, a zarazem najpopularniejszym sektorem energetyki odnawialnej w całej Europie. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec marca br. moc zainstalowana w turbinach wiatrowych w Polsce wynosiła około 794 MW. Liczba ta, według szacunków Ministerstwa Gospodarki, do końca 2010 roku wzrośnie do 910 MW.

Jak wskazują liczne analizy, energia wiatrowa ma bardzo duży, jeszcze nie wykorzystany, potencjał generowania mocy. Rząd w "Polityce energetycznej Polski do roku 2030" zakłada możliwości rozwoju energetyki wiatrowej do poziomu 6 tys. MW do końca 2020 roku. Natomiast zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), w obecnym kształcie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego maksymalnie do sieci można przyłączyć farmy wiatrowe o mocy 12,8 tys. MW.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP