PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szeroko naprzód!

Autor: Wojciech Kwinta
22-10-2015 12:40 |  aktualizacja: 22-10-2015 12:42

Sieci szerokopasmowe to niezwykle ważny element gospodarki cyfrowej. Trudno jednak udowodnić czarno na białym, że sam fakt ich istnienia podsyci czy wywoła gospodarczą prosperitę.

Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa do 2020 r. i Polska Cyfrowa PO PC 2014-20 - to dokumenty wyznaczające prace i cele, służące budowie gospodarki cyfrowej i podniesieniu cyfrowych umiejętności obywateli czy firm. Przede wszystkim mają doprowadzić do realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej (EAC), a ta zakłada - w najprostszym ujęciu - stworzenie sieci umożliwiającej wszystkim obywatelom dostęp do łączy 30 Mbps, a co najmniej połowie populacji europejskiej - do łączy o przepustowości co najmniej 100 Mbps. To w Agendzie warunek stworzenia jednolitego rynku cyfrowego w Unii Europejskiej. Inwestycje w sieci szerokopasmowe, budowa infrastruktury światłowodowej mają być też impulsem do rozwoju i podniesienia konkurencyjności kontynentalnej gospodarki.
Niezbyt cyfrowy kraj

Podstawowym wskaźnikiem zaawansowania cyfrowego członków Unii pozostaje współczynnik DESI (The Digital Economy and Society Index - wskaźnik gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego). Mierzy poziom dostępu do szerokopasmowej infrastruktury sieciowej i kapitał ludzki - czyli cyfrowe umiejętności społeczeństwa, użytkowanie internetu i to, jak się go wykorzystuje (od konsumpcji gier czy wideo, po korzystanie z nowoczesnych usług - np. bankowych czy zakupów), integrację cyfrowych technologii (usługi i handel poprzez sieć) oraz cyfrowe usługi publiczne, czyli e-administrację. DESI pozwala na monitorowanie licznej grupy wskaźników, ocenę postępów i porównywanie zaawansowania cyfrowego państw unijnych.

Według Komisji Europejskiej, wskaźnik DESI dla Polski wynosi w roku 2015 0,39 (23. miejsce wśród 28 państw członkowskich UE). Poprawił się ogólny poziom cyfryzacji, ale średnia unijna to 0,48. Lider cyfryzacji - Dania, osiągnął ponad 0,68 (maksymalny wynik to jeden).

Najlepiej wypadamy w ocenie mobilnych usług szerokopasmowych (szóste miejsce) - korzysta z nich 86 proc. abonentów (średnio w Unii - 72 proc.). Wciąż jednak brakuje sieci nowej generacji: tylko 53 proc. gospodarstw domowych jest w jej zasięgu (25. miejsce w UE, gdzie średni dostęp wynosi 68 proc.). W przypadku sieci mobilnych wciąż za słaba jest infrastruktura LTE, do której dostęp ma tylko 67 proc. populacji.

Coraz więcej Polaków korzysta z internetu (63 proc.), rośnie też pula osób z podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi (46 proc.). To krzepiące, jednakże wspomniane wyniki nadal są poniżej średniej UE...

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP