PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tańce z emisjami

Autor: Ireneusz Chojnacki
19-05-2015 05:24 |  aktualizacja: 19-05-2015 05:43
Tańce z emisjami

Zanim cele na rok 2030 zostaną przekute na paragrafy i będzie można lepiej ocenić, co z nich faktycznie wynika, upłynie trochę czasu.

Fot. Shutterstock
Zmiany w miksie wytwórczym energii elektrycznej w UE*

W minionym roku w Unii po raz pierwszy od dawna uruchomiono więcej elektrowni na węgiel niż na gaz. Pod względem nowych zainstalowanych mocy wciąż króluje energetyka odnawialna.

Menedżerom, kierującym przedsiębiorstwami energetycznymi na unijnym rynku, w minionym roku kilka razy mocno wzrosło ciśnienie. Powód? Regulacje - zarówno te, które już trafiły na ścieżkę legislacyjną, jak i te, które dopiero na szczeblu politycznym zapowiedziano.
Energetykę objął system handlu emisjami (EU ETS), na który nakładają się regulacje dotyczące OZE. Oczywiste zatem, że wyczekiwano ustaleń w sprawie Pakietu klimatyczno-energetycznego na lata 2020-30. Procedura rozpoczęła się w styczniu ub.r., a decyzje polityczne zapadły jesienią. Oznaczały utrzymanie Unii na dekarbonizacyjnym torze. Zaaprobowany wzrost celu redukcji emisji CO2 do 40 proc. (w tym 43 proc. dla sektorów objętych EU ETS). To etap pośredni wskazanego przed laty przez Komisję Europejską strategicznego celu: obniżki o 80 proc. emisji gazów cieplarnianych w unijnej skali do roku 2050. Wzmacnia go też przyjęty na szczycie klimatycznym UE cel 27-proc. zużycia energii z OZE.

- Negocjatorom z Polski udało się przeforsować prawo odtworzenia systemu bezpłatnych uprawnień dla energetyki oraz dodatkowo powołać fundusz modernizacyjny. Polski sektor dzięki temu będzie w stanie niwelować wpływ nowych regulacji na ceny energii elektrycznej - komentował Marek Woszczyk, prezes PKEE, prezes zarządu PGE.

Zanim cele na rok 2030 zostaną przekute na paragrafy i będzie można lepiej ocenić, co z nich faktycznie wynika, upłynie trochę czasu. Energetykę jednak przynajmniej tak samo, jak nowe cele klimatyczne interesowało to, co się stanie z reformą EU ETS. Chodzi o utworzenie rezerwy dla unijnego rynku pozwoleń na emisję CO2 (tzw. market stability reserve - MSR), do której ma trafiać część uprawnień; to z kolei ma zmniejszyć ich podaż i wywołać wzrost cen dwutlenku węgla.

Mechanizmy i narzędzia

Pierwotnie wskazany termin uruchomienia MSR to 2021 rok. Były już pomysły, by wszedł w życie w roku 2017, obecnie wraca data 2021. Obstawiają ją państwa członkowskie, co eksperci poczytują za sukces Polski. Teraz data reformy będzie dyskutowana z Parlamentem Europejskim.

Komisja europarlamentu ds. środowiska ENVI opowiedziała się za tym, by mechanizm MSR wszedł w życie przed końcem 2018 r. Przegłosowała też, by do rezerwy trafiły wszystkie uprawnienia do emisji CO2 objęte backloadingiem (900 mln uprawnień) oraz te niewydane do końca 2020 r.
Zmiany w miksie wytwórczym energii elektrycznej w UE*  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP