Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Taniej energii już nie będzie

Autor: Dariusz Ciepiela
26-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 14-02-2008 10:48
Taniej energii już nie będzie
Ceny energii (za 100 kWh, bez VAT) dla odbiorców przemysłowych zużywających 200 kWh rocznie <b>Paweł Urbański, prezes Polskiej Grupy Energetycznej</b>

Ceny hurtowe energii elektrycznej w 2008 roku wzrosną do poziomu 145-150 zł za 1 MWh, w porównaniu do ok. 125 zł w roku 2007. To jeszcze nie jest próg opłacalności, ale niewątpliwie krok w dobrym kierunku - zastrzega prezes PGE. 

Jego zdaniem, obecny poziom cen będzie w przyszłym roku absolutnie nie do utrzymania.Szef PGE przekonuje, że konieczność podwyżek wynika przede wszystkim ze wzrostu cen paliw, kosztów emisji CO2, a także konieczności realizacji inwestycji w odbudowę i rozbudowę mocy produkcyjnych. Jego zdaniem, dojście do cen rynkowych, które obecnie w Europie kształtują się w przedziale 55-60 euro za 1 MWh, w porównaniu do ok. 34 euro w Polsce, powinno nam zająć jakieś 3-4 lata (w przypadku cen hurtowych). 

- Przy obecnym poziomie cen nie ma mowy o inwestycjach w nowe moce produkcyjne - przekonuje prezes Urbański. W jego opinii, jeżeli ceny nie wzrosną, straci zasadność pytanie o formę prywatyzacji polskiej energetyki. - To nie będzie miało znaczenia, bo inwestorzy generalnie nie będą zainteresowani powierzaniem kapitału spółkom z tej branży. Zdaniem Grzegorza Górskiego, prezesa Electrabel Polska, hurtowe ceny energii mogą przekroczyć w 2008 r. pułap 150 zł za MWh.

Przedstawiciele firm energetycznych zgodnie zapowiadają na rok 2008 dość znaczące podwyżki cen energii, te wzrosty będą kontynuowane także w latach następnych. Jednak ceny energii w Polsce nie są wysokie. Subiektywne poczucie, że energia jest droga, wynika z tego, że Polacy za mało zarabiają.

Zamieszanie wywołane decyzjami prezesów Urzędu Regulacji Energetyki: Adama Szafrańskiego i Mariusza Swory, było zaczątkiem publicznej dyskusji o cenach energii w Polsce. Ostatnia decyzja URE, która nakazuje spółkom obrotu energią przedkładać do zatwierdzania taryfy dla odbiorców indywidualnych, była spowodowana troską o to, aby tym odbiorcom nie wzrosły znacząco ceny energii.
Dla odbiorców energii w Polsce są dwie wiadomości: dobra i zła. Dobra jest taka, że ceny energii w Polsce są niewysokie, a zła jest taka, że w najbliższych latach ceny będą znacząco rosły.
Według danych Eurostatu, w styczniu 2006 r. za 100 kWh odbiorcy przemysłowi w Polsce płacili 6,33 euro. Energię po niższych cenach kupowały przedsiębiorstwa w sześciu krajach: Francji, Estonii, Litwie, Łotwie, Finlandii i Szwecji. Najwięcej - aż 12,08 euro - płaciły przedsiębiorstwa włoskie.

Licząc ceny energii według parytetu siły nabywczej, powyższa w miarę korzystna dla Polski statystyka całkowicie się zmienia. Według parytetu siły nabywczej, w styczniu 2006 r. za 100 kWh polskie przedsiębiorstwa płaciły 10,67 euro - to jedna z wyższych cen, drożej płaciły tylko firmy z Czech, Włoch, Cypru, Węgier i Słowacji.

W przypadku gospodarstw domowych, w styczniu 2006 r. za 100 kWh płacono w Polsce 11,90 euro, co plasowało je mniej więcej w środku unijnej stawki. Taniej za energię płacili odbiorcy indywidualni w Czechach, Estonii, Grecji, Litwie, Łotwie, na Malcie, w Słowenii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w przypadku odbiorców przemysłowych, te porównania znacznie się dla polskich odbiorców indywidualnych pogarszają, jeśli zastosuje się parytet siły nabywczej. Licząc tą metodą, za 100 kWh polskie gospodarstwa domowe płaciły 20,05 euro. Drożej było tylko we Włoszech i Słowacji.

- Niewątpliwie ceny energii elektrycznej w Polsce przez szereg lat kształtowały się na poziomie znacznie niższym od śred¬nich cen w Unii Europejskiej. Urzędowe regulowanie cen energii elektrycznej w Polsce, poprzez odpowiednie zapisy rozporządzenia taryfowego, ograniczające wzrost cen z naruszeniem zasad ekonomii w działaniach sektora elektroenergetycznego i poszczególnych przedsiębiorstw, z roku na rok powodowało coraz większe nawarstwianie się istniejących, nierozwiąza nych problemów elektroenergetyki w Polsce - komentuje Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią zrzeszającego spółki handlujące energią.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP