PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Taniej energii nie będzie, trzeba oszczędzać

Autor: Dariusz Ciepiela
02-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 09-05-2008 09:04
Taniej energii nie będzie, trzeba oszczędzać
Prof . Tadeusz skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii: Na jednej z niedawnych konferencji energetycznych po prezentacji kampanii RWE Stoen "Świadoma energia" na rzecz oszczędzania energii jeden z przedstawicieli sektora wytwarzania zapytał, dlaczego RWE Stoen działa wbrew swojemu interesowi i dlaczego uczy, jak nie kupować jego towaru. 

Nic dodać, nic ująć. Dążenie spółek energetycznych do tego, aby sprzedać odbiorcom końcowym jak najwięcej energii staje się powoli w Unii Europejskiej historią. Żegnaną z żalem, bo nic prostszego, niż mieć wielki rynek zbytu z mało wymagającym klientem, ale jednak żegnaną. 

No ale czasy już nie te - klient coraz bardziej energetycznie świadomy, a i Komisja Europejska wielce pomaga. Przyszłość zysków spółek energetycznych leży nie w sprzedaży MWh energii elektrycznej, MJ ciepła czy tysięcy metrów sześciennych gazu, ale w tzw. usługach energetycznych. Ogrzewam, chłodzę, wentyluję, oświetlam i dostarczam energii do napędów wszystkich urządzeń w tym domu i za to biorę pieniądze, oczywiście, gdzieś tam jest ukryta cena nośników energii, ale to nie ona dominuje w mojej fakturze. No i oczywiście robię to wszystko niezawodnie, a jakość dostarczanej przez ze mnie energii elektrycznej jest bardzo wysoka. I za to też dostaję pieniądze, i to niemałe. 

Trzeba tylko do tego świadczenia usług przekonać sektor energetyczny, bo inaczej wszystkie środki ograniczające zużycie energii będą się mu dalej kojarzyły z utratą przychodów. 
Daniel Borsucki, główny specjalista ds. energetycznych Katowickiego Holdingu Węglowego: Od roku 2002, kiedy kupujemy energię elektryczną na podstawie zasady TPA, dzięki obniżeniu cen kupowanej energii zaoszczędziliśmy 21 mln zł. Dodatkowo w tym czasie ograniczyliśmy o ok. 7,5 proc. zużycie energii na tonę wyprodukowanego węgla, co w konsekwencji dało kolejne ok. 30 mln zł oszczędności. 

Tego nie było w planach, gdy decydowaliśmy się wejść na wolny rynek energii. Przygotowując symulacje, czy Holdingowi będzie się opłacało kupować energię na wolnym rynku, brano pod uwagę różnicę pomiędzy ceną energii w taryfi e a ceną uzyskaną na rynku, ponadto liczono dodatkowe koszty związane z funkcjonowaniem na rynku, w tym przede wszystkim koszty Rynku Bilansującego. Nikt nie przypuszczał, że grafi kowanie i pilnowanie cyklu produkcyjnego spowoduje tak duże oszczędności. 

Okazało się, że wcześniej sporo maszyn i urządzeń nie było w pełni wykorzystywanych i dzięki optymalizacji ich pracy uzyskano większe oszczędności niż z zakupu tańszej energii na wolnym rynku.

Ceny energii będą nadal rosły, tak aby za kilka lat w Polsce zbliżyły się do poziomu cen energii w Niemczech. Odbiorcy muszą oszczędzać energię. Jak to robić? Będziemy pokazywać metody i przykłady oszczędzania, oceniać, jakie to daje efekty.

Bez wątpienia w okresie najbliższych 3-5 lat ceny energii wzrosną w Polsce jeszcze o ok. 20-30 proc. i osiągną średni europejski poziom - mówi Torbjörn Wahlborg, dyrektor krajowy Vattenfall w Polsce. - Pamiętajmy, że wzrosną ceny węgla. Wartość pozwoleń na emisję CO2 jest w Polsce taka sama, jak w Europie, koszty urządzeń do nowych elektrowni też są takie same, niższe wciąż w Polsce są tylko wynagrodzenia.
Wahlborg przekonuje, że ceny energii w Polsce przez długi okres były sztucznie utrzymywane na bardzo niskim poziomie. Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży Vattenfall Sales Poland, dodaje, że można spodziewać się wzrostu kosztów związanych z zakupem węgla (sam węgiel oraz jego transport), który w Polsce jest tańszy niż na rynkach europejskich, oraz kosztów związanych z emisjami CO2. Rosnąć będą także koszty związane z zakupem energii produkowanej w źródłach odnawialnych i w skojarzeniu.

Jedyną możliwością znaczącego obniżenia ceny energii jest zmniejszenie obciążeń podatkowych. To zależy od Ministerstwa Finansów, które na obniżenie obciążeń fi skalnych energii się nie zgodzi, ponieważ zmniejszyłoby to wpływy do budżetu. Roczne dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy od energii elektrycznej wynoszą ponad 2,6 mld zł. Ponadto resort fi nansów argumentuje, że w rachunkach płaconych przez klientów indywidualnych akcyza stanowi ok. 5,2 proc.

Dlatego jedyną realną możliwością obniżenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej jest jej oszczędzanie. Stąd pomysł kampanii pokazującej konkretne przykłady przemysłowych odbiorców energii i ich energooszczędnych działań. Przedstawiciele tych przedsiębiorstw, eksperci i reprezentanci branży energetycznej przedstawią możliwości oszczędnego gospodarowania i efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w przedsiębiorstwie przemysłowym.

Zwiększanie efektywności energetycznej powinno pozwolić odbiorcom na zmniejszenie ryzyka związanego ze spodziewanymi brakami energii w Polsce. Z raportu "Najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania sektora elektroenergetycznego w Polsce" przygotowanego przez przedstawicieli największych krajowych fi rm elektroenergetycznych wynika, że już za 2-3 lata wystąpią okresowe problemy z utrzymaniem ciągłości dostaw energii elektrycznej spowodowane spadkiem operacyjnych rezerw mocy dostępnej Operatorowi Systemu Przesyłowego (OSP) do poziomu awaryjnego - poniżej 5 proc. wykorzystanej mocy czynnej. Autorzy opracowania alarmują, że za ok. 3-6 lat może wystąpić trwały defi cyt energii w Polsce.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP