PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Teleinformatyka pod napięciem

Autor: Jarosław Maślanek
21-07-2006 00:00
Teleinformatyka pod napięciem
Paweł Dobrzyński, 
Progress Software:

  W związku z rosnącymi wymaganiami rynku, kierunki rozwoju systemów dla sektora energetycznego będą wyznaczały rozwiązania, które umożliwiają integrację aplikacji eksploatowanych w obrębie firmy, jak też w otoczeniu biznesowym. Wymiana systemu nie musi być najlepszym wyjściem z sytuacji. W wielu przypadkach lepiej jest „otworzyć” stary, ale sprawdzony system, aby stał się widoczny dla nowych rozwiązań. Tomasz Siewierski, 
Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej: 

   Ścisła integracja rozwiązań informatycznych w ramach skonsolidowanych przedsiębiorstw jest nieunikniona, ponieważ zwiększa efektywność wykorzystania zasobów i dostępność systemów, poprawia bezpieczeństwo, redukuje koszty utrzymania i rozwoju usług IT, jak również koszty gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych, wymusza standaryzację platform sprzętowych i unifikację systemów zarządzania infrastrukturą.

Konsolidacja i liberalizacja rynku energetycznego to podstawowe wyzwania stojące przed dostawcami i integratorami systemów teleinformatycznych dla sektora. Firmy szczególny nacisk kładą bowiem na usprawnienie obsługi klientów oraz integrację rozwiązań w oddziałach o rozproszonej strukturze terytorialnej.

– Główne wyzwania i bariery technologiczne w dostawie usług informatycznych dla sektora elektroenergetyki będą związane z kontynuacją procesu tworzenia konkurencyjnego rynku energii elektrycznej w Polsce i w pozostałych krajach Unii Europejskiej – uważa Tomasz Siewierski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.
Siewierski wskazuje zwłaszcza na takie czynniki, jak otwarcie rynku dla wszystkich odbiorców energii elektrycz- otwarcie rynku dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce w lipcu 2007 r. czy wydzielenie operatorów nej w Polsce w lipcu 2007 r. czy wydzielenie operatorów systemów dystrybucyjnych. Rynek usług teleinformatycznych dla sektora będzie również kształtowało uruchomienie kompleksowego hurtowego rynku energii elektrycznej.

– Efektywność dostarczanych rozwiązań będzie w dużym stopniu zależała od jakości regulacji rynku i wprowadzanych zmian strukturalnych i własnościowych – mówi Tomasz Siewierski. Prywatyzacja i konsolidacja branży wymusza bowiem standaryzację rozwiązań informatycznych, i to na skalę krajową. Obecne tendencje rynkowe wpływają także na optymalizację zatrudnienia, w tym w działach informatycznych.

Liberalizacja rynku energetycznego i konsolidacja w ramach holdingów powoduje, że rynek teleinformatyczny czekają w najbliższym czasie spore wyzwania. Specjaliści zwracają uwagę szczególnie na konieczność dostosowania energetycznych molochów do konkurencji i obsługi klienta.

– Nowoczesne systemy pomiarowe (e-metering) pozwolą na uniknięcie wprowadzania statycznych profili obciążenia i stworzą zupełnie nowe możliwości zarządzania popytem, zwiększając elastyczność odbiorców poprzez przeniesienie na rynek detaliczny ceny energii z rynku hurtowego – uważa Siewierski.

Przedsiębiorstwa z branży powinny również zwracać uwagę na uproszczenie procedur zmiany dostawcy, co wpłynie na ułatwienie przepływu klientów. Umożliwią to nowoczesne systemy obsługi klienta (CRM), wdrażane w ramach regulowanych przedsiębiorstw dystrybucyjnych. Wymiana systemów i narzędzi informatycznych na poziomie operatora systemu przesyłowego będzie wynikała z konieczności lepszego dostosowania procedur planowania i prowadzenia ruchu systemu do warunków rynku konkurencyjnego oraz z konieczności budowy kompleksowego rynku energii elektrycznej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP