Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Teleinformatyka w spirali przeszkód

Autor: Jarosław Maślanek
09-11-2010 00:00
Teleinformatyka w spirali przeszkód

Rozmowa z Grzegorzem Nitkiewiczem, prezesem zarządu Śląskiej Sieci Metropolitalnej

- Czy z państwa perspektywy można ocenić, jak kryzys ekonomiczny wpłynął na plany inwestycyjne sektora publicznego i samorządowego w rozwiązania teleinformatyczne?
- Z naszego punktu widzenia - jako spółki komercyjnej - kryzys wpływa na przychody samorządu. Jednak jego pojawienie się nie doprowadziło do pełnego zahamowania procesów inwestycyjnych. Z naszej obserwacji jako jednostki samorządu terytorialnego wynika natomiast, że większość jednostek takich jak nasza nastawiona jest na pozyskiwanie pieniędzy z UE. Sporadycznie zdarzają się inwestycje, gdzie samorząd najpierw inwestuje własne środki, a dopiero później stara się o pozyskanie dofinansowania z Unii.

Większość jednostek samorządowych musiała przesunąć swoje plany inwestycyjne w infrastrukturę na lata 2011-12. Podobnie jak na rynku komercyjnym, pierwszą ofiarą oszczędności były inwestycje w sprzęt teleinformatyczny.

Nie wymagał on natychmiastowej wymiany bądź rozbudowy. Jednak obecna sytuacja wskazuje na intensywne przygotowania do szybkiej realizacji odkładanych zakupów sprzętu i usług.

- Jakie rozwiązania z zakresu teleinformatyki są pana zdaniem perspektywiczne, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie sektora publicznego i samorządowego?

- Należy wskazać przede wszystkim na wchodzącą w życie Ustawę o wspieraniu rozwoju sieci szerokopasmowych. Pozwala ona samorządom realizować działania w zakresie teleinformatyki jako zadania własne.

Jednocześnie, zgodnie z tą ustawą, w przypadku rozpoczynania jakichkolwiek działań telekomunikacyjnych odpowiedzialna jednostka samorządu musi zwrócić się o opinię do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wiąże się to z konkretnymi opłatami ustalonymi przez ministra infrastruktury (od 1,5 tys. zł do 4 tys. zł za opinie). Ten akt prawny pozwala na realizację procesów inwestycyjnych.

- Jakie podstawowe przeszkody może pan wymienić, jeżeli chodzi o realizację projektów informatyzacyjnych w sektorze publicznym?

- Podstawową barierą jest brak funduszy na realizację zadań toczących się lub zaplanowanych w oparciu o pieniądze unijne. Inne przeszkody to między innymi skomplikowane procedury oceny wniosków i przeciągające się terminy ich oceny przez organy decyzyjne, urzędy marszałkowskie i ministerstwa. Skutkuje to tym, że samorządy nie chcą ryzykować lokowania własnych środków w zadania, które mogą nie uzyskać akceptacji. Współpraca pomiędzy samorządami też nie jest idealna. Wszelkie próby skonsolidowania potrzeb samorządów i wypracowania wspólnego stanowiska można określić jako "ciężkie". Wynika to ze zróżnicowanych potrzeb poszczególnych jednostek samorządu. Spiralę przeszkód zamyka obowiązująca Ustawa o zamówieniach publicznych. Uniemożliwia ona często nabycie sprzętu lub oprogramowania dobrej jakości ze względu na trudności weryfikacji oferty inaczej niż tylko w oparciu o kryterium najniższej ceny.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP