Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Telekomunikacja. Nowe sieci, stare problemy

Autor: Jarosław Maślanek
18-10-2010 00:00
Telekomunikacja. Nowe sieci, stare problemy
Magda Borowik z IDC Poland uważa, że w miejscach, gdzie nie opłaca się inwestycja komercyjna, powinno wkraczać państwo i dostarczać internet wszystkim obywatelom.

Stan infrastruktury telekomunikacyjnej, zwłaszcza rozwój sieci nowej generacji, to wciąż nasza słaba strona. Rewolucja na rynku usług telekomunikacyjnych i informatycznych stawia Polskę na dalekich pozycjach w wyścigu do e-społeczeństwa.

Opóźnienia w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej wywołały ostrą reakcję ministra Michała Boniego, który skandalem nazwał wykorzystanie zaledwie 8 procent z dostępnych środków na budowę sieci szerokopasmowych w połowie okresu wydatkowania. A Polska ma niebagatelną kwotę 1,6 mld euro do spożytkowania na realizację infrastruktury zapewniającej dostęp do internetu.
- Samorządy i przedsiębiorstwa stoją dzisiaj przed ogromnym wyzwaniem budowy sieci szerokopasmowych subsydiowanych z funduszy unijnych - uważa Piotr Dziubak, przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Jednostki samorządu terytorialnego oraz małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały bowiem w ramach unijnych programów operacyjnych znaczne środki na budowę sieci internetowych. Jest to ogromna szansa dla Polski na zniwelowanie geograficznych różnic w dostępie do infrastruktury szerokopasmowej oraz na zmniejszenie dystansu dzielącego Polskę od innych krajów członkowskich UE.

Łącze dla każdego

Jednostki samorządowe mogą aplikować o środki na budowę sieci szkieletowych i dostępowych, ale także mogą ubiegać się o środki, dzięki którym możliwe będzie wyposażenie organów samorządowych w oprogramowanie i sprzęt niezbędny do komunikowania się z obywatelami. Warto jednak pamiętać, że nie zbudujemy sieci wyłącznie za unijne pieniądze.

Zdaniem przedstawiciela UKE, jednym ze sposobów pozyskania finansowania są fundusze pochodzące od operatorów. To właśnie połączenie tych dwóch źródeł finansowania (środków unijnych i przedsiębiorców telekomunikacyjnych), maksymalnie szerokie dopuszczenie przedsiębiorców różnej wielkości do finansowania unijnego (także pośrednio, przez współpracę z samorządami) oraz odpowiednia polityka regulacyjna (megaustawa) powinny przyczynić się do wybudowania sieci nowej generacji oraz zapewnienia wszystkim gospodarstwom domowym dostępu do usług szerokopasmowych.

Budowa sieci telekomunikacyjnych napotyka jednak szereg trudności administracyjnych, często jest również blokowana przez protesty lokalnych społeczności. By je zminimalizować, UKE przygotował i przeprowadził przez parlament tzw. megaustawę, która definiuje procesy budowy sieci szerokopasmowych. Megaustawa podpisana w maju tego roku ma usprawnić i przyspieszyć inwestycje w sieci szerokopasmowe, powinna poprawić również efektywne wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na rozwój szerokopasmowego internetu. Dzięki niej samorządy lokalne będą mogły inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną i świadczyć usługi w oparciu o nią.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Magda Borowik z IDC Poland uważa, że w miejscach, gdzie nie opłaca się inwestycja komercyjna, powinno wkraczać państwo i dostarczać internet wszystkim obywatelom.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP