Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Telekomunikacja: w sieci jak u mamy

Autor: Jarosław Maślanek
01-09-2004 00:00
Telekomunikacja: w sieci jak u mamy
Marcin Gruszka, Tel-Energo:
– Usługa VPN MPLS oparta o platformę usługową IP MPLS skierowana jest do klientów którzy chcą osiągnąć funkcjonalność połączenia wszystkich oddziałów korporacji w jeden organizm z zapewnieniem najniższego kosztu realizacji tego wymagania i jednocześnie z uzyskaniem elastyczności i wsparcia dla nowoczesnych usług, urządzeń i aplikacji pojawiających się na rynku telekomunikacyjnym. Usługa ta jest w pełni zarządzana przez Tel-Energo, zadanie klienta ogranicza się do podjęcia decyzji, jakiej funkcjonalności oczekuje. 
Bartosz Max, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktu Telefonii Dialog:
– Od dwóch lat Dialog oferuje klientom możliwość skorzystania z usługi BiznesNet – jest to usługa wirtualnej prywatnej sieci transmisji danych realizowanej w technologii MPLS IP VPN (Multi Protocol Label Switch; Internet Protocol; Virtual Private Network), która pozwala na zbudowanie sieci korporacyjnej, łączącej oddziały firmy w oparciu o infrastrukturę sieciową operatora telekomunikacyjnego jakim jest Dialog. Główną zaletą usługi BiznesNet w porównaniu do sieci VPN budowanych z wykorzystaniem tradycyjnych łączy dzierżawionych lub zestawianych kanałów cyfrowych PVC w technologiach Frame Relay lub ATM między poszczególnymi lokalizacjami są aspekty ekonomiczne. 
Aleksander Klessa, inżynier ds. sieci w firmie ATM SA
– Przy wyborze operatora VPN należy zwrócić uwagę na dostępność tej usługi w interesujących nas lokalizacjach. Jest to istotne z uwagi na możliwość podłączenia wszystkich naszych lokalizacji do budowanej sieci VPN. Inne istotne parametry, to: oferowana i gwarantowana przepływność, jitter i opóźnienie (istotne w przypadku przesyłania głosu w technologii VoIP).

Wielooddziałowe firmy korporacyjne coraz częściej sięgają po rozwiązania VPN, czyli Wirtualnych Sieci Prywatnych. Rozproszeni na dużym terenie pracownicy mogą dzięki niemu czuć się, jakby pracowali w głównej centrali. Dla firmy matki oznacza to mniejsze koszty łączności oraz korzyści z pracy zdalnej i outsourcingu.

Na wyciągnięcie ręki
VPN (Virtual Private Network) to sieć korporacyjna realizująca usługę transmisji danych polegającą na umożliwieniu bezpiecznej wymiany danych pomiędzy dwoma lub wieloma oddziałami firmy.
– Podstawową cechą wirtualnej sieci prywatnej jest wykorzystanie do jej utworzenia innej, już istniejącej sieci – wyjaśnia Krzysztof Kliński, menadżer ds. produktu w NASK. – Poprzez zastosowanie odpowiednich mechanizmów zapewniających bezpieczną transmisję danych, z tej dużej sieci usługodawcy zostaje wyodrębniona pewna część jej zasobów do wyłącznego wykorzystania przez użytkownika VPN. Daje to możliwość połączenia wielu lokalizacji danej firmy w taki sposób, jakby stworzona została niezależna sieć korporacyjna przeznaczona do wymiany informacji wyłącznie na cele jednej firmy.
VPN posiada więc większość cech sieci prywatnej, ale także pewne cechy sieci publicznej, dzięki czemu pozwala czerpać połączone korzyści.
– VPN umożliwia powiązanie stacji lokalnych użytkownika w jednolitą sieć rozległą – informuje Katarina Pacherova z Pionu Komunikacji Korporacyjnej TP SA.
Najczęstszym wykorzystaniem sieci VPN jest połączenie w jedną rozległą sieć kilku lokalnych sieci klienta rozmieszczonych w różnych odległych lokalizacjach.
– Rozwiązanie to pozwala na swobodną i bezpieczna komunikację wewnątrz firmy, np. sieć Intranet, na korzystanie ze wspólnych zasobów, takich jak bazy danych, serwery plików, systemy księgowe i magazynowe, z odległych aplikacji np. systemy ERP czy CRM zainstalowane i wdrożone w centrali firmy – wyjaśnia Krzysztof Kliński z NASK. – Sieć taka może również służyć do przenoszenia ruchu wewnętrznego telefonicznego czy do realizacji wideokonferencji.
Dzięki zastosowaniu tuneli, sieć VPN można budować w oparciu o publiczną sieć Internet, zapewniającą łączność IP pomiędzy lokalizacjami.
– Główną zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty budowy sieci, ponieważ wymagany jest jedynie dostęp do lokalnego operatora ISP – mówi Aleksander Klessa, inżynier ds. sieci w firmie ATM SA. – Jest to bardzo istotne w przypadku osób, których praca polega na ciągłym podróżowaniu. Będąc w innym kraju, należy jedynie podłączyć się z lokalnym dostawcą Internetu i już można połączyć się w bezpieczny sposób z zasobami znajdującymi się wewnątrz firmy. Również koszty stałe są znacznie niższe – podłączenie do Internetu, to kwota rzędu 100-200 zł, podczas gdy koszt budowy sieci opartej o łącza lub kanały dzierżawione jest o rząd wyższy dla pojedynczego łącza.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP