Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Telekomunikacyjna pętla na uwięzi

Autor: Jarosław Maślanek
11-10-2006 00:00
Telekomunikacyjna pętla na uwięzi

Uwolnienie pętli lokalnej w 2005 roku miało przynieść znaczną obniżkę cen usług telefonicznych i internetowych. Nie przyniosło. Konieczna była interwencja UKE, które zmusiło TP SA do rynkowego podejścia.

Uwolnienie pętli lokalnej (LLU - Local Loop Unbundling) polega na umożliwieniu alternatywnym operatorom dostępu do łączy TP SA zainstalowanych u końcowego użytkownika i przejęciu przez nich świadczenia usług telefonicznych oraz szerokopasmowego dostępu do internetu dla dotychczasowego abonenta TP. Ta operacja miała zdjąć z barków konkurencji konieczność budowania własnej infrastruktury technicznej. Uwolnienie pętli abonenckiej może obejmować usługi telefoniczne lub wyłącznie świadczenie dostępu szerokopasmowego do internetu, przy zachowaniu abonamentu w TP SA.
- Uwolnienie pętli abonenckiej powoduje wzrost konkurencyjności w najmniej konkurencyjnym segmencie rynku, czyli dostępie do lokalnej sieci - wyjaśnia Rafał Duczek z Kancelarii Prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. - Już we wstępie do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z grudnia 2000 r. w sprawie uwolnionego dostępu do pętli lokalnej podkreślono, że lokalna sieć dostępu pozostaje najmniej konkurencyjnym fragmentem zliberalizowanego rynku telekomunikacyjnego.

Nowi przedsiębiorcy nie mają bowiem rozpowszechnionej, alternatywnej infrastruktury sieciowej i nie są w stanie przy użyciu tradycyjnych technologii dorównać operatorom mającym znaczącą pozycję na rynku stacjonarnych sieci telefonicznych, którym rozległa sieć pokrywająca całą Polskę zapewnia oszczędność skali.

- Wynika to z faktu, iż „znaczący operatorzy” rozwijali swoją lokalną infrastrukturę dostępu przez wiele lat - mówi Rafał Duczek. - Ponadto, chronieni prawami wyłączności, byli w stanie pokryć koszty inwestycyjne poprzez renty monopolowe, czyli dodatkowy zysk, jaki operator uzyskuje dzięki pozycji dominującej.

Jednak sama decyzja uwalniająca łącza wymaga wsparcia ze strony regulatora, który nakłada na operatora dominującego obowiązek opracowania oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do metalicznej lokalnej pętli abonenckiej. Po jej zatwierdzeniu, podmiot dominujący nie może zawierać umów z operatorami alternatywnymi na warunkach gorszych niż zawarte w ofercie ramowej.

I właśnie w zakresie umowy ramowej TP znalazła sposób na opóźnienie dopuszczenia konkurencji do swojej infrastruktury. Mimo że teoretycznie pętla abonencka została uwolniona ponad rok temu, z możliwości świadczenia usługi nie skorzystał żaden operator. TP zaoferowała bowiem tak niekorzystne warunki, że skutecznie odstraszyła konkurencję. Interweniować musiał Urząd Komunikacji Elektronicznej, który nakazał TP zmienić ofertę ramową w zakresie dostępu do pętli.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP