PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Telekomunikacyjne zacofanie samorządów

Autor: Adam Brzozowski
07-11-2008 00:00 |  aktualizacja: 14-11-2008 10:01
Telekomunikacyjne zacofanie samorządów
<b>Andrzej Maciej Skrzeczkowski, NASK</b><br>
Problemem, jeżeli chodzi o teleinformatyzację samorządów, jest jakość uregulowań w sferze nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Kłopoty stwarzają często zmieniające się regulacje dotyczące usług administracji świadczonych drogą elektroniczną czy nieuregulowane zasady darmowego świadczenia usług dostępu do internetu (&#8222;internet socjalny&#8221;). <b>Adam Gębski, ZETO</b><br>
Podstawowe czynniki hamujące rozwój sektora teleinformatycznego w regionach to przede wszystkim brak środków finansowych, ludzie i zbyt wybujałe procedury przetargowe. Obojętność i przyzwyczajenie do status quo pracowników urzędów utrudniają często prace wdrożeniowe. Wynika to głównie z lęku o możliwość zastąpienia człowieka maszyną oraz braku wiedzy z zakresu obsługi nowoczesnych rozwiązań. <b>Sylwia Raboszuk, Crowley Data Poland</b><br>
Wśród czynników hamujących teleinformatyzację na szczeblu samorządu lokalnego wymieniłabym opóźnienia programowe, wynikające z udostępnienia puli środków unijnych na lata 2007-13, mające miejsce na szczeblu krajowym i administracji centralnej. Problemem jest także brak własnych środków finansowych w budżetach lokalnych na inwestycje w telekomunikację. W większości przypadków samorządowcy wiążą rozwój usług teleinformatycznych ze strumieniem środków unijnych, przy zminimalizowaniu własnych nakładów finansowych na te cele.

W urzędach administracji publicznej szczebla samorządowego nadal doskwiera nam brak odpowiedniej infrastruktury i słaba znajomość technik telekomunikacyjnych. Nie będzie jednak lepszej komunikacji na linii obywatel-samorząd bez nowoczesnych technologii i rozwiązań.

E-urząd czy darmowy internet to wciąż w większości wypadków hasła funkcjonujące jedynie na papierze, w strategiach i planach wskazujących kierunki rozwoju regionów. Trudności w upowszechnianiu nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dotyczą szczególnie mniejszych miejscowości.
- Sektor samorządowy w Polsce jest trudnym odbiorcą usług teleinformatycznych - uważa Sebastian Kącki z działu aplikacji programów europejskich Telefonii Dialog SA. - Wynika to przede wszystkim z braku odpowiedniej infrastruktury teleinformatycznej, szczególnie w małych wiejskich gminach.

E-moda na e-urząd

Telefonia Dialog skoncentrowała się głównie na projektach, które mają być zrealizowane przez samorządy regionalne, a dotyczą budowy infrastruktury teleinformatycznej na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Projekty te mają szansę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w 85 proc., pozostałą kwotę mogą uzupełnić budżety samorządowe.

- Współpraca operatora telekomunikacyjnego z jednostkami samorządu terytorialnego ogranicza zjawisko wykluczenia społecznego, przyczynia się też do wyższej jakości usług i powstania nowych perspektyw zatrudnienia - wylicza zalety wspólnych projektów Kącki. - Podnosi również atrakcyjność regionu dla inwestorów oraz poprawia warunki życia. Nie należy także zapominać, że tańsza administracja to zwiększenie przychodów budżetowych.

Operatorzy, którzy decydują się na wejście ze swoimi inwestycjami w obszary o mniejszym dostępie do usług telekomunikacyjnych, zyskują szerokiego odbiorcę.

Dotyczy to przede wszystkim terenów, gdzie inwestowanie w projekty komercyjne nie jest opłacalne ze względu na wysokie koszty.

- Teleinformatyzacja samorządów i administracji nie jest wyłącznie kwestią pieniędzy - mówi Beata Sołtys, konsultant firmy Macrologic. - Patrząc na środki, które w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych perspektywy finansowej 2007- 13 można przeznaczyć na informatyzację sektora, widać, że jest to suma wystarczająca na zaspokojenie większości potrzeb wynikających z tworzenia e-Państwa. Są to środki wielekroć wyższe od tych, którymi mogą dysponować przedsiębiorcy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP