Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Teraz innowacje!

Autor: JZ, OFF
14-02-2015 11:16 |  aktualizacja: 14-02-2015 10:57
Teraz innowacje!

andrzejwawok.com

Zainteresowanie instytucji, branż i firm wykorzystaniem unijnych środków na innowacje pozwala wreszcie liczyć na przełom w tej dziedzinie.

Wszelkie statystyki wskazują, że jeśli chodzi zarówno o nakłady na innowacyjność, jak i na jej wskaźniki, Polska wlecze się w unijnym ogonie (w rankingu innowacyjności UE 25. pozycja). Ale poziom wydatków prywatnych na innowacje wzrósł w ostatnich latach o około połowę i zaczął się zbliżać do pułapu wydatków publicznych. W nowej perspektywie finansowej Bruksela przeznacza na ten cel hojne, specjalnie dedykowane środki.
Wśród przedsiębiorców i w administracji dojrzało przekonanie, że jej wzrostu nie da się już opierać na względnie taniej sile roboczej. Potrzebujemy impulsu innowacyjności, inwestycji w nowe technologie oraz współpracy między biznesem i nauką z naciskiem na komercjalizację badań. To warunek tego, że polski wzrost nie wyhamuje, a w najbliższych latach powstaną trwałe fundamenty gospodarki nowoczesnej i opartej na wiedzy. Przykłady wzbierającej fali przynoszą chociażby ostatnie tygodnie.

Warto śledzić komunikowane w mediach i stronach polskiej administracji możliwości pozyskiwania innowacyjnych środków. Oto na przykład w I kwartale 2015 r. wystartuje kolejna odsłona kredytu technologicznego - pod nazwą kredyt na innowacje technologiczne (w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój). Dofinansowanie może wynieść nawet 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych dla mikro- i małych przedsiębiorstw oraz 60 proc. dla średnich, a sam kredyt - do 75 proc. wartości inwestycji. W poprzednim rozdaniu średnia wysokość bezzwrotnej pożyczki wyniosła nieco ponad 2,5 mln zł. Pieniądze posłużą wprowadzaniu do praktyki nowych technologii - czyli podniesieniu konkurencyjności rodzimych firm na rynku międzynarodowym.

W finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć aktywna jest m.in. branża hutnicza. Grupa Energa podpisała ostatnio z TFI BGK umowę o współpracy w celu powołania funduszu Corporate Venture Capital, który będzie inwestować w młode, innowacyjne spółki. Takie rozwiązanie, stosowane przez duże firmy na całym świecie, należy w Polsce do prekursorskich.

Planowany fundusz zostanie utworzony we współpracy z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego (TFI BGK) i będzie inwestował w mniejszościowe udziały młodych i szybko rozwijających się firm. Energetyczny potentat postara się zachęcać inwestorów finansowych do współuczestnictwa w funduszu. BGK rozważy wsparcie funduszu poprzez objęcie certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusz lub poprzez udzielenie mu kredytów i pożyczek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP