PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

To nie jest klimat dla przemysłu

Autor: Ireneusz Chojnacki
12-06-2011 00:00
To nie jest klimat dla przemysłu
<b>Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu</b><br>
- Na zmniejszenie emisji CO<sub>2</sub> nie godzą się nie tylko Chiny czy Indie, ale też USA. Jednostronne zarządzenie przez Unię tak dużych redukcji będzie więc dla klimatu neutralne - pociągnie jednak poważne konsekwencje dla europejskiego przemysłu.
<b>Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu</b><br>
- Mesjanizm ekologiczny Unii jest dla mnie nienormalny. Jeśli dojdzie do przewidywanych po 2012 r. wysokich wzrostów cen energii, to nawet w specjalnych strefach ekonomicznych produkcja wielu wyrobów stanie się nieopłacalna.

Krytyka unijnej polityki klimatycznej narasta wraz z obawami o utratę konkurencyjności. To jeszcze nie bunt, ale co przyniosą następne miesiące...

Unijny Pakiet klimatyczno- energetyczny 3 x 20 przyjęty na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w grudniu 2008 r. nigdy nie budził entuzjazmu w Polsce, ale jego krytyka jeszcze nigdy nie była tak ostra, jak obecnie. Bez zmian pozostaje tylko to, że biznes w pierwszym rzędzie dezawuuje nie cele tej polityki, a forsowane mechanizmy ich osiągania na czele z systemem przydziału uprawnień do emisji CO2 dla firm objętych systemem handlu uprawnieniami.
Tylko do 2012 r. uprawnienia będą za darmo, a od 2013 r. firmy objęte systemem będą musiały coraz więcej ich kupować. Nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej. Ta zmiana oceniana była najłagodniej jako nie przystająca do realiów polskiej gospodarki opartej na węglu, czyli wysoko emisyjnej i potencjalnie drogiej, ale oficjalnej krytyki było mało.

Wciąż w dużej mierze kontrolowany przez państwo przemysł, najbardziej narażony na utratę konkurencyjności wskutek wzrostu cen energii i kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, zachowywał poprawność polityczną. Ten okres mamy jednak już za sobą.

- Mesjanizm ekologiczny Unii jest dla mnie nienormalny. Myślę, że jeśli dojdzie do przewidywanych po 2012 r. wysokich wzrostów cen energii, to nawet w specjalnych strefach ekonomicznych produkcja wielu wyrobów stanie się nieopłacalna - uważa Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu.

Na granicy buntu

- Wzrost liczby ludności na świecie będzie postępował, a każda nasza aktywność wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Ja reprezentuję przemysł nawozowy, a już widać, że bez intensyfikacji produkcji w tym zakresie będziemy mieli problem z wyżywieniem ludności, gdyż areał pod uprawy ciągle się zmniejsza. Produkcja amoniaku nie jest możliwa bez emisji CO2 i potrzebna jest do tego energia. Wzrost kosztów w tym zakresie może być więc brzemienny w skutkach dla produkcji żywności w Polsce i nie tylko - mówił Zenon Pokojski, członek zarządu Zakładów Azotowych Puławy, podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Według wszelkich prognoz, udział węgla jako surowca dla energetyki będzie się nadal zwiększał. Oczywiście pozostaje kwestia, gdzie te wzrosty będą miały miejsce, ale z punktu widzenia klimatu nie ma to żadnego znaczenia - mówił Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu, podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego w K atowicach.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP